آرزوهای که در باتلاق شعار و وعده های واهی در حال غرق شدن است

به گزارش وبلاگ رحیمی، روز دانشجو یک عنوان یا یک روز تعیین نیست تا وسیله ای برای شوی تبلیغاتی عده ای از سیاستمداران در دانشگاه ها باشد که تربیون دست بگیرند و با نمایش چهره ای مردمی، خودشان را تافته جدابافته از مسئولان دیگر بدانند و دیگری را عامل اصلی مسائل و چالش های جامعه خطاب نمایند، باید بپذیریم که دانشجویان همیشه و همه روز هوشیار، مطلع، تحلیل گر و با بینش عمیق هستند. می بینند، می پرسند، مطالبه می نمایند و آرزوهای خود را فریاد می زنند. آرزو و مطالباتی که به نظر می رسد اگر مسولان کشور بازهم آنها را نشنوند و یا به آن توجه ننمایند در باتلاق شعار و حرف صرف، غرق خواهند شد.

آرزوهای که در باتلاق شعار و وعده های واهی در حال غرق شدن است

به گزارش وبلاگ رحیمی،ثبت روزی به نام دانشجو به این معنی نیست که دانشجویان فقط یک مرکز توجه باشند و برنامه های مختلف بزرگداشت مقام دانشجو را به این روز یا ماه آذر ختم شوند. روز دانشجو به ما یادآوری می نماید که اهمیت، صندلی، نقشِ آینده ساز دانشجویان را بیش از سایر گروه های جامعه مورد توجه قرار بدهیم. روز دانشجو می گوید باید دانشجو را شناخت، به توانایی هایش پی برد و زمینه های اثرگذاری وی را در جامعه آماده کرد. پیغام روز دانشجو این است که به دانشجویان به عنوان چشم و گوش جامعه که آینده در دست آنها است توجه گردد؛ کسانی که متعلق به آینده هستند و آینده نیز متعلق به آنها است و چنین افرادی با داشتن توانمندی، پشتوانه علمی و کوله باری از علوم و فنون متنوع، می توانند برای اداره مطلعانه و برنامه ریزی شده جامعه تصمیم بگیرند. بدیهی است جامعه ای که در آن علم، فهم و محاسبه دقیق مورد توجه باشد، جامعه ای شکوفا و پیشرو خواهد بود.

روز دانشجو یک عنوان یا یک روز تعیین نیست تا وسیله ای برای شوی تبلیغاتی عده ای از سیاستمداران در دانشگاه ها باشد که تربیون دست بگیرند و با نمایش چهره ای مردمی، خودشان را تافته جدابافته از مسئولان دیگر بدانند و دیگری را عامل اصلی مسائل و چالش های جامعه خطاب نمایند، باید بپذیریم که دانشجویان همیشه و همه روز هوشیار، مطلع، تحلیل گر و با بینش عمیق هستند. می بینند، می پرسند، مطالبه می نمایند و آرزوهای خود را فریاد می زنند. آرزو و مطالباتی که به نظر می رسد اگر مسولان کشور بازهم آنها را نشنوند و یا به آن توجه ننمایند در باتلاق شعار و حرف صرف، غرق خواهند شد.

به همین منظور خبرگزاری دانشجویان ایران(وبلاگ رحیمی) به عنوان تنها خبرگزاری با هویت دانشجویی که رسالت اصلی آن تبیین نقش دانشگاهیان در توسعه فضای رسانه ای کشور و ارتقای مطلعی های علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و صنفی با نگاهی دانشگاهی و دانشجویی و شکل دهی حلقه واسط بین مسئولان، نخبگان و مردم بوده است؛ به منظور بیان دیدگاه ها و مطالبات دانشجویان به میان دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف برترین دانشگاه تخصصی کشور در حوزه علوم فنی و مهندسی رفته و با دانشجویان دوره های مختلف گفت وگو نموده است که ماحصل آن را در زیر می خوانید.

تفاوت دانشگاه شریف با سایر دانشگاه ها

در همین راستا یک دانشجوی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه تحصیل در این دانشگاه مزیت چندانی در تامین آینده دانشجویان ندارد به وبلاگ رحیمی، گفت: یکی از تفاوت های تحصیل در دانشگاه شریف با دانشگاه های دیگر وجود جو صمیمی بین دانشجویان و اساتید برای انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی است؛ بطوریکه این فضا یک سری مزیت هایی را در فرآیند تحصیل، پژوهش و پروژه های عملی دانشجویان ایجاد می نماید و احساس بسیار خوبی برای دانشجویان فراهم می نماید که بر اساس آن همه در کنار هم قرار دارند و فارغ از درس ها و گرایش های مختلف برای رسیدن به یک هدف مشترک کوشش می نمایند.

تحصیل در شریف آینده شغلی را تضمن نمی نماید

وی در ادامه اعلام نمود: در شرایط فعلی اینگونه نیست که ما بگوییم چون دانشجوی دانشگاه شریف هستیم پس آینده شغلی ما نیز تضمین شده است. آنچه که به نظر من برای پیدا کردن شغل اهمیت دارد تجربه کار پژوهشی و عملی دانشجو می باشد. بنابراین دانشجویان باید در کنار تحصیل در دانشگاه به دنبال فعالیت های عملی و پژوهشی نیز باشند و برای انجام این فعالیت ها از امکانات دانشگاه استفاده نمایند.

این دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف یادآور شد: به طور کلی بحث اشتغال یکی از اصلی ترین نگرانی های دانشجویان امروز در ایران است و دانشجویان انتظار دارند تجربیاتی که حین تحصیل خود به دست می آورند را بعد از فارغ التحصیلی نیز بتوانند در قالب یک کار عملی به خاتمه برسانند. البته با توجه به اینکه بسیاری از مطالب در دانشگاه به طور محض آموزش داده می گردد و ممکن است دانشجویان توانمندی عملی کردن این آموزش ها را نداشته باشند. ضروری است در کنار آموزش های اصلی مهارت هایی نیز به دانشجویان ارائه گردد.

چرا فارغ التحصیلان شریف بیشتر مهاجرت می نمایند

این دانشجوی دانشگاه شریف در خصوص علل مهاجرت دانشجویان نخبه این دانشگاه اعلام نمود: یکی از دلایل بی رغبتی این است که صنعت در کشور ما یا به اندازه کافی قوی نیست و یا ارتباط لازم بین دانشگاه و صنعت وجود ندارد تا دانشجویان بعد از ادامه تحصیل بتوانند در این صنعت وارد بازار کار شوند. به همین جهت ضعف این ارتباط موجب شده است که بسیاری از دانشجویان از همان ابتدای ورود به دانشگاه صنعتی شریف به دنبال پذیرش در یکی از دانشگاه های برتر باشد، چرا که یافتن شغل مناسب برای دانشجویان دانشگاه شریف در کشورهای دیگر بسیار راحت تر است.

به گفته وی، اگرچه طی سال های اخیر به دلیل ایجاد شرکت های دانش بنیان میزان ارتباط صنعت با دانشگاه بسیار بهبود یافته است و کارهای پژوهشی بهتری بین دانشگاه و صنعت صورت می گیرد ولی همچنان اصلی ترین مشکل در حال حاضر اشتغال است. چون دانشجو به راحتی نمی تواند وارد بازار کار و صنعت گردد و از طرفی در کشورهای دیگر از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف استقبال می گردد و آنها به راحتی وارد بازار کار شوند در نتیجه ترجیح می دهند از کشور مهاجرت نمایند.

نگرانی دانشجویان رشته های مهندسی

در ادامه یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در گفت وگو با وبلاگ رحیمی، به مهمترین نگرانی دانشجویان امروز اشاره نمود و اضافه نمود: به نظر من مهمترین نگرانی دانشجویان به خصوص در رشته های مهندسی، اشتغال آنها باشد. چون رشته های مهندسی به ویژه عمران بازار کار نامناسبی دارند و اغلب فارغ التحصیلان این رشته ها کوشش دارند به منظور کسب موقعیت شغلی برتر از ایران مهاجرت نمایند.

وی در ادامه توضیح داد: به دلیل همین دغدغه های اشتغال، بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه شریف از همان ابتدای ورود به دانشگاه کوشش دارند به تقویت زبان انگلیسی خود پرداخته و در رشته مورد تحصیل خود فعالیت های پژوهشی انجام دهند تا برای پذیرش در دانشگاه های دیگر با مشکل روبرو نشوند.

فارغ التحصیلان شریف بیشترین خروجی نخبگان از کشور

این دانشجو یادآور شد به نظر می آید آمار بیشترین خروج نخبگان در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف باشد. اگرچه خروج نخبگان فقط به این دانشگاه محدود نمی گردد و این معضل در سایر دانشگاه های دیگر هم وجود دارد اما با توجه به اینکه زمینه اشتغال و ادامه تحصیل فارغ التحصیلان این دانشگاه در کشورهای دیگر وجود دارد به همین دلیل بسیاری از دانشجویان کوشش دارند از کشورهای دیگر پذیرش بگیرند.

حضور کمرنگ دانشجویان شریف در فعالیت های سیاسی

وی به علل بی رغبتی دانشجویان به ویژه دانشجویان شریف برای حضور در فعالیت های سیاسی و اجتماعی نیز گفت: فکر می کنم یکی از دلایل بی رغبتی این است که فضای دانشگاه صنعتی شریف بیشتر فضای علمی و آموزشی است و به همین دلیل فرصت کمتری برای حضور در سایر فعالیت ها دارند اما این فضا در دانشگاه های دیگر نظیر تهران و امیرکبیر بیشتر است و ما همواره شاهد فعالیت های سیاسی دانشجویان و تشکل های دانشجویی این دانشگاه ها هستیم.

این دانشجوی کارشناسی ارشد عمران اعلام نمود: از مهمترین خواسته های من از مسئولان این است که فضایی را فراهم نمایند تا دانشجویی که فارغ التحصیل می گردد دیگر دغدغه اشتغال را نداشته باشد و این شرایط باید برای فارغ التحصیلان دانشگاه های برتر کشور نظیر شریف بیشتر فراهم باشد. چرا که واقعا دانش آموختگان این دانشگاه افراد نخبه ای در رشته های مهندسی و فنی هستند.

در ادامه یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد مهندسی معدن دانشگاه شریف در گفت وگو با وبلاگ رحیمی، اعلام نمود: دانشجویان این دانشگاه در ترم های اول ورود به دانشگاه ممکن است احساس غرور و برتری داشته باشند اما بعد از چند ترم به این نتیجه می رسند که تحصیل در این دانشگاه فرقی با سایر دانشگاه های دیگر ندارد اگرچه ممکن است در این دانشگاه یک سری امکانات آموزشی و پژوهشی بیشتری وجود داشته باشد اما به طور کلی هیچ تفاوتی در بازار کار فارغ التحصیلان این دانشگاه با سایر دانشگاه های دیگر وجود ندارد.

انتظار نداشته باشیم فارغ التحصیل شریف بیکار بماند اما مهاجرت نکند

وی در ادامه گفت: وضعیت بازار کار برای دانشجویان دانشگاه شریف بسیار نامناسب است و این معضل موجب شده است بسیاری از دانشجویان سرخورده شده و یا از کشور مهاجرت نمایند. ما نمی توانیم از دانشجویی که زندگی خود را وقف تحصیل و آموزش در بهترین دانشگاه کشور نموده است انتظار داشته باشیم در کشور بماند و مهاجرت نکند. چرا که اگر شرایط کاری هم برای دانشجویان این دانشگاه در کشور وجود داشته باشد سطح درآمد به اندازه ای پایین است که نمی تواند احتیاجهای زندگی آنان را تامین کند. ضمن اینکه ما به این نتیجه رسیدیم که برای موفق شدن و تاثیرگذار بودن در ایران باید به فرد یا افرادی وصل بود.

این دانشجوی دانشگاه شریف گفت: متاسفانه دانشجویان دانشگاه شریف فقط زحمت کشیدند و زندگی خود را وقف تحصیل کردند، در حالی که زمینه ای برای رشد این افراد در کشور وجود ندارد و شرایط امروز کشور به گونه ای است که حضور در این سیستم فقط موجب تلف شدن عمر و جوانی افراد می گردد و حتی تحصیل در برترین دانشگاه کشور نمی تواند آینده شغلی تو را تضمین کند و نهایت کاری که دانشجویان می توانند انجام بدهند این است که آموزش های جانبی در دوره های مختلف نظیر دبیرستان ارائه بدهند.

نخبگان شریف رها شده اند

وی تاکید نمود: واقعا ظرفیتی در دانشگاه شریف وجود دارد که می تواند زمینه های پیشرفت کشور را فراهم کند و اگر استفاده درستی از این ظرفیت ها صورت بگیرد وضعیت جامعه به این شکل نخواهد بود، این در حالی است که این نخبگان به حال خود رها شده اند و بسیاری از دانشجویان صنعتی شریف افسرده و نگران آینده خود هستند.

این دانشجوی دوره کارشناسی صنعتی شریف در خصوص فضای نقد و آزاداندیشی در دانشگاه شریف نیز خاطر نشان کرد: به نظر من این فضا در دانشگاه شریف تفاوتی با دانشگاه های دیگر ندارد. اگرچه فضای مطلوبی از لحاظ بیان نقد دانشجویی و فعالیت های سیاسی در هیچ کدام از دانشگاه های دیگر وجود ندارد، اما بیشترین تفاوتی که در دانشگاه شریف وجود دارد این است که رغبت دانشجویان برای حضور در این فعالیت ها در مقایسه با دانشگاه های دیگر کمتر است و اغلب دانشجویان دانشگاه شریف بیش تر در قید درس و آمادگی برای خروج از کشور و پذیرش در دانشگاه های دیگر هستند.

اعتقادی به اصلاح سیستم در کشور ندارم!

وی در ادامه توضیح داد: از دیدگاه من دغدغه های اصلی دانشجویان دانشگاه شریف اغلب مهاجرت از کشور و پذیرش در دانشگاه های برتر جهانست، چرا که این دانشجویان واقعا به این نتیجه رسیدند که سیستم فعلی چیزی به نام اصلاح و تغییر را نمی پذیرد و این که بخواهیم با حضور در فعالیت های سیاسی اوضاع را اصلاح کنیم، امرشدنی نیست و سیستم به همین شکل بوده و خواهد بود.

حضور زنان در استادیوم موضوع ساده ای که هنوز حل نشده است

این دانشجوی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شریف با بیان اینکه 40 سال است که زنان ایران نمی توانند در استادیوم حضور پیدا نمایند و فوتبال ببینند، یادآور شد: به هیچ عنوان فعالیت های جناح های سیاسی اعم از اصلاح طلب و اصولگرا نمی تواند تاثیری در اصلاح اوضاع داشته باشد، چرا که وقتی ما در ساده ترین موضوعات کشوری نظیر حضور زنان در استادیوم هنوز مشکل داریم، بنابراین به هیچ عنوان در موضوعات پیچیده نیز تغییرپذیر نخواهیم بود در حالی که در دوران قبل از انقلاب زنان در کنار مردان بدون تفکیک می توانستند بازی های فوتبال را تماشا نمایند و یا در کشورهای دیگر این امر موضوع بسیار ساده ای است.

وی یادآور شد: دانشجویان دانشگاه ها اعم از دانشگاه شریف به این نتیجه رسیدند که حضور در فعالیت های سیاسی انتقاد و مطالبه گری تاثیری در اصلاح سیستم ندارد و این انتخاب مردم ما است و شاید واقعا مردم هم شایستگی بیشتر از این را نداشته باشند و باید به همین شیوه به صورت کچ دار و مریض پیش برویم تا ببینیم در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

شرایطی برای تغییر و اصلاح در کشور نیست

به گفته دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف، دانشجویان این دانشگاه از قبل و بعد از ورود به دانشگاه به اندازه ای زحمت کشیده اند که دیگر نمی توانند عمر و زمان خود را بعد از فارغ التحصیلی صرف بیکاری نمایند، می خواهند آنچه را که حق آنها است را به دست آورند، همچنان که یکی از دوستان من رتبه اول کارشناسی ارشد مهندسی مواد دانشگاه شریف بود و کوشش های زیادی برای ماندن در کشور بعد از فارغ التحصیلی انجام داد، اما در نهایت به این نتیجه رسید یا شرایطی برای ایجاد تغییر در کشور وجود نداشته باشد و یا اگر این شرایط نیز مهیا باشد، سیستم دیگر تغییرات جدید را نمی پذیرد. در واقع شرایطی به وجود می آید که به جای این که نخبگان تغییری در بهبود فضا ایجاد نمایند خود را با سیستم سازگار می نمایند.

دانشجویان در تامین مطالبات اولیه مانده اند

همچنین یکی دیگر از دانشجویان یادآور شد: من فکر می کنم مطالبات سیاسی در کشور ما به خصوص برای دانشجویان یک مرحله بالاتر از مطالبات اولیه است. ما باید ابتدا مطالبات اولیه را برای آنها فراهم کنیم و یک دانشجو شغل و مسکن مناسب را در اختیار داشته باشد و در مرحله بعدی بعد از کسب اطمینان خاطر به دنبال مطالبات دیگر شوند. متاسفانه اغلب دانشجویان ما در کسب مطالبات اولیه مشکل دارند و دیگر به این فکر نمی نمایند که به دنبال مطالبات سیاسی و تغییر وضعیت باشند.

یک دانشجوی دیگر در پاسخ به مهم ترین تقاضا از رییس جمهور و مسئولان کشور گفت: من در آینده در انتخابات شرکت نخواهم کرد. تصور می کنم رییس جمهور حمایت عظیم قشر دانشجو را همراه داشت و دانشجویان در حمایت از رییس جمهور تبلیغ کردند و رای دادند، اما در شرایط فعلی رییس جمهور، دانشجویان و مردم را فراموش نموده است. گاهی احساس می کنم که حتی رییس جمهور در این کشور زندگی نمی نمایند، مسائل و درد و رنج های مردم را نمی بیند و وقتی مسئولان مشکل مردم و جوانان را نبیند چگونه می داند در راستای حل این مسائل قدم بردارند.

رییس جمهور مناظرات و شعارهای دوران انتخابات را مرور کند

وی ادامه داد: تاکید می کنم رییس جمهور مصاحبه ها و مناظره های خود در دوران انتخابات را مجدداً مرور کند و خودش قضاوت کند که این رییس جمهور فعلی همان کاندید انتخابات است؟! بعد کوشش کند مسائل مردم را ببیند. من می توانم در شهرستان ها افرادی را معرفی کنم که وضعیت زندگی آنها دل هر انسانی را به رنج می آورد. واقعا انکار این مسائل به نظر من نادیده دریافت مردم است و تنها کاری که رییس جمهور در شرایط فعلی می تواند انجام دهد این است که مسائلی که مانع از تحقق اهداف و شعارهای خود شده است را شفاف به مردم مطرح کند.

ایران پتانسل قرار دریافت در ردیف 5 کشور برتر جهان را دارد

این دانشجو در ادامه گفت: من احساس می کنم کشور ما منابع عظیمی از ذخائر نفت و گاز دارد. ما منابع معدنی بسیار فراوانی داریم و ایران در کمربند خورشیدی جهان قرار گرفته است، یعنی ما می توانیم از این کشور سواحل گسترده ای که در شمال،جنوب وتنوع آب و هوایی بالایی که وجود دارد در آمدزایی کنیم و ایران پتانسیل قرار دریافت در جمع پنج کشور برتر جهان را دارد، اما متاسفانه ما همه این منابع را به شکل نامناسبی به هدر می دهیم و با استفاده نادرست این منابع بزرگترین خیانت را در حق کشور انجام می دهیم.

اجازه بدهند نیروهای جوان وارد سیستم مدیریتی کشور شوند

وی با بیان اینکه فروش کشور فقط به فروش خاک محدود نمی گردد بلکه فروش نفت بدون رسیدن به یک دستاورد تعیین نیز فروش کشور محسوب می گردد، اضافه نمود: سیستمی که در حال حاضر مدیریت کشور را عهده دار است یک سیستم کاملا بسته ای محسوب می گردد که دارای تفکر خاصی هستند. مثلا وقتی برای استخدام به یک ارگانی معرفی شدم سوالاتی از من پرسیده شد که هیچ کدام از آنها به سنجش سطح علمی من نمی پرداخت و بیشتر به مسائل دینی و عقیدتی اهمیت می دادند. به نظر من اگر سیستم ما اجازه دهد که نیروی جوانی وارد گردد با یک تفکر جدیدی کشور را مدیریت کند، اوضاع بسیار بهتر می شد.

مسئولان دنبال حل مسائل نیستند

این دانشجو بیان کرد: در حال حاضر من به عنوان کسی که در تهران زندگی می کنم برای ترافیک و بسیاری از مسائل مردم راهکار و ایده دارم اما کسی نیست که این ایده ها را منتقل کنم، اصلا کسی دنبال حل مسائل نیست و مسئولان بیشتر دنبال این هستند که این مسائل را تا حدی برطرف نمایند که صدای مردم بلند نگردد و صدای اعتراض جامعه شنیده نگردد، اما کسی به دنبال تغییر شرایط و بهبود آن نیست و تا زمانی که تیم مدیریتی کشور که 40 سال است جامعه را مدیریت می نماید، جابه جا نگردد و تفکر جدیدی وارد این عرصه نگردد، مسائل حل شدنی نیست.

تفکر مدیران فعلی ما متعلق به چند دهه پیش است

وی تاکید نمود: مثلا در حال حاضر متوسط عمر کسانی که کشور را مدیریت می نمایند 70 سال است در حالی که ما در سال 1397 قرار داریم، یعنی این افراد زمانی به جهان آمدند که احتمالا در خیابان های تهران گاری رفت و آمد می کرد، بنابراین تفکر آنها به هیچ عنوان نمی تواند احتیاج امروز جامعه را درک کند و نمی تواند این را درک کند در کشورهایی از جهان افرادی را به سطح مریخ فرستادند تا آنها لایه های مختلف خاک مریخ را آنالیز نمایند. وقتی فردی نتواند این تفکر و همچنین ضرورت آن را درک کند، بنابراین نخواهد توانست در راستای حرکت به این سمت نیز حرکت کند.

از کوششم در دوران انتخابات پشیمانم

در ادامه دانشجوی دیگر اعلام نمود: موقعی که انتخابات بود من تبلیغات زیادی برای پیروزی رییس جمهور انجام دادم و در حال حاضر از فعالیت و کوشش خود پشیمان هستم.

در خاتمه یکی دیگر از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شریف با تاکید بر این که دانشجویان این دانشگاه اغلب زمان خود را صرف تحصیل و پژوهش می نمایند به وبلاگ رحیمی گفت: متاسفانه بسیاری از این دانشجویان برای فعالیت در عرصه های مختلف علمی از پشتوانه مالی لازم بهره مند نیستند و اغلب دانشجویان با مسائل اقتصادی روبرو می شوند.

وی در ادامه توضیح داد: موضوعی که در دانشگاه صنعتی شریف بسیار به چشم می خورد این است که دانشجویان این دانشگاه بیش از هر چیزی به آموزش و تحصیل اهمیت می دهند و این که دانشجویان مادام در استرس کسب نمره و نوشتن یک مقاله پژوهشی هستند، طبیعتا با وجود فضای لازم امکان حضور در فعالیت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را نخواهند داشت و اگر این نوع درگیری ها کاهش پیدا کند این دانشجویان نیز می توانند در فعالیت های مختلف شرکت نمایند.

تریبونی که سخنران ندارد

این دانشجو در خاتمه خاطر نشان کرد: جمله معروفی که می گوید آیا دانشجو دنبال سیاست است یا سیاست دنبال دانشجو امری است که در حال حاضر در دانشگاه ها مشاهده می گردد به گونه ای که تریبون آزادی برای دانشجو در این مراکز وجود دارد، اما امکان صحبت کردن در آن وجود نخواهد داشت و دانشجو امنیت خاطر برای بیان مطالبه و نقد نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آرزوهای که در باتلاق شعار و وعده های واهی در حال غرق شدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرزوهای که در باتلاق شعار و وعده های واهی در حال غرق شدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید