آیا لیبی به سوریه دیگری تبدیل شده است؟ تشدید جنگ نیابتی

به گزارش وبلاگ رحیمی، خبرنگاران - گروه بین الملل: پس از سقوط معمر قذافی در لیبی به دنبال دخالت ناتو، یک نزاع دو طرفه بر سر قدرت در این کشور شمال آفریقا در جریان است که در این میان بازیگران منطقه ای و فرامنطقه ای از جمله عربستان، امارات، مصر، ترکیه، اروپا و آمریکا و روسیه هر کدام ظاهراً از یکی از طرف های درگیر در این بحران حمایت می نمایند.

آیا لیبی به سوریه دیگری تبدیل شده است؟ تشدید جنگ نیابتی

در یک طرف این جنگ دولت وفاق ملی به رهبری فائز السراج واقع شده است که در خاتمه 2015 بر اساس توافقی زیر نظر سازمان ملل تشکیل شده و طرف دیگر آن هم مقامات شرق این کشور تحت رهبری عقیله صالح رئیس مجلس نمایندگان لیبی مورد حمایت ارتش ملی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر واقع شده است. دولت مستقر در طرابلس از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و بعضی از کشورهای دنیا از جمله ترکیه و قطر از آن حمایت می نمایند. در مقابل، نیروهایی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر که در شرق لیبی مستقر است بخش اعظم تأسیسات نفتی کشور را در کنترل دارند. اما درآمد حاصل از نفت توسط بانک مرکزی لیبی که در طرابلس است کنترل می شود.

تحولات لیبی طی روزهای گذشته فرایند پرشتابی را پیدا نموده است و نیروهای ژنرال خلیفه حفتر با پشتیبانی حملات هوایی، شهر راهبردی سرت در لیبی را تحت کنترل گرفتند. تسلط بر این شهر که زادگاه معمر قذافی رهبر سابق لیبی است می تواند مواضع نیروهای حفتر را که از ماه آوریل گذشته حملات به دولت تحت حمایت سازمان ملل را گسترش داده اند، به شکل چشمگیری قوی تر کند. شهر سرت در نزدیکی ترمینال های نفتی لیبی است و پیشروی نیروهای حفتر می تواند صادرات نفت لیبی را به شدت کاهش دهد.

حفتر که مورد حمایت بعضی از کشورها از جمله امارات متحده عربی، مصر، عربستان سعودی، روسیه و فرانسه واقع شده است، در کوشش است تا با ورود به طرابلس، دولت سراج را که مورد حمایت سازمان ملل متحد است، سرنگون کند، در مقابل کشورهای دیگری از جمله ترکیه، قطر و بخشی از کشورهای اروپایی نیز کوشش می نمایند از هیچ گونه حمایتی از دولت وفاق در غرب لیبی دریغ ننمایند.

تشدید جنگ نیابتی در لیبی

رأی الیوم در مطلبی با اشاره به تحولات لیبی آورده است: جبهه لیبی در حال شعله ور شدن است و به نوعی جنگ نیابتی در آن تشدید شده است. تحولات مهمی در حال حاضر در لیبی در حال رخ دادن است که می تواند نقشه سیاسی و جغرافیایی جدیدی برای این کشور ترسیم کند که عبارتند از؛

نخست، موفقیت نیروهای ژنرال حفتر که نام خود را از ارتش ملی لیبی به نیروهای مسلح عربی لیبی تغییر داده، در تسلط بر شهر راهبردی سرت و زادگاه معمر قذافی آن هم بدون هیچ کوشش نظامی و به سبب موفقیت در خریدن یکی از گروههای سلفی مسلح که این ارتباط امنیتی با نیروهایش در طرابلس را تقویت می نماید و آن را آماده حمله به مصراته می نماید.

دوم، رسیدن بیش از 3000 نفر از افراد مسلح سوری به پایتخت طرابلس و نیز 35 مستشار نظامی ترکیه برای جنگیدن در کنار نیروهای دولت وفاق به ریاست فایز السراج که مورد حمایت اخوان المسلمین (علی الصلابی) و عبدالحکیم بلحاج و قطر و ترکیه است.

سوم، تسریع رقابت میان طرف های مورد منازعه در خاک لیبی تا تونس و الجزایر یعنی دو همسایه لیبی را به سوی خود بکشانند از سفر لودریان وزیر خارجه فرانسه به تونس و ملاقات با قیس سعید رئیس جمهور تونس گرفته تا سفر رجب طیب اردوغان به تونس و سفر سامح شکری وزیر خارجه مصر به الجزایر آن هم همزمان با حضور لویجی دی مایو وزیر خارجه ایتالیا در الجزایر.

چهارم، نزدیک شدن به نشست برلین که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دعوت به برگزاری آن درباره لیبی را داده است و از کشورهایی از جمله آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، امارات، ترکیه، یونان و قبرس و الجزایر دعوت به عمل آورده است و تا به امروز از تونس به عنوان همسایه لیبی و قطر به عنوان حامی اقتصادی اصلی دولت وفاق دعوتی نشده است.

این رسانه در ادامه می نویسد: اگر گزارشهای خبری مبنی بر اینکه اردوغان به اعزام 35 کارشناس نظامی به لیبی بسنده نموده و اعلام نموده که آنها در جنگ شرکت نخواهند کرد، درست باشد، به نظر می رسد که شور و اشتیاق اردوغان برای دخالت نظامی در لیبی افول پیدا نموده است.

رأی الیوم آورده است: مواضع اردوغان گواه این است که سناریوهای دخالت وی در سوریه در لیبی تکرار خواهد شد یعنی وی بر غیر ترک ها تکیه دارد و به همین منظور است که وی مراکز جذب افراد مسلح سوری در استانبول دایر نموده است و تقریباً 2500 نفر از آنها را تا به امروز به طرابلس و مصراته اعزام نموده است و به هر داوطلب 2000 تا 5000 دلار می دهد.

این رسانه می نویسد: شبکه های اجتماعی پر از ویدئوهایی شده است که هلهله این افراد مسلح مورد حمایت ترکیه را نشان می دهد. این گروههای مورد حمایت ترکیه، ژنرال حفتر را تهدید می نمایند همانگونه که قبلاً برای بشار اسد رئیس جمهور سوریه خط و نشان می کشیدند. انتقال این افراد خشم مخالفان سوری که بر این باورند که اعزام این افراد سبب تضعیف جبهه ادلب می شود به دنبال داشته است و اینکه به فرار از سوریه به لیبی و مزدور بودن متهم شده اند.

رأی الیوم نوشت: نیروهای حفتر مورد حمایت مصر، روسیه، امارات و عربستان هم اکنون می توانند که جبهه مصراته را بگشایند تا افراد وابسته به این شهر را به ترک طرابلس و دفاع از شهرشان در برابر حمله مجبور نمایند که این بدون شک سبب تضعیف دفاع از طرابلس و در نتیجه پیشروی ژنرال شورشی در پایتخت لیبی و تسلط بر مناطق جدید در آن خواهد شد.

آیا لیبی به سوریه دیگری تبدیل خواهد شد؟

این رسانه در خاتمه آورده است: آیا لیبی به سوریه دیگری تبدیل خواهد شد؟ پاسخ آری است و اگر بگوییم که شده است مبالغه ننموده ایم. سوال دیگر این است که در نهایت چه طرفی غالب خواهد شد؟ با وجود پیشروی نیروهای حفتر تا به امروز چیزی تعیین نیست و همه چیز به توافقات نشست برلین و توان کشورهای شرکت نماینده در آن برای تحمیل راه حل سیاسی بر طرفین درگیر و حامیان آنها بر می شود و از این رو باید منتظر روزها و هفته های آینده باشیم.

همزمان بعضی تحلیلگران با اشاره به ملاقات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از احتمال تفاهماتی مشابه آنچه در سوریه رخ داد و اینکه آستانه جدیدی درباره لیبی مطرح باشد خبر می دهند و اینکه روزهای آینده همه چیز را معلوم خواهد نمود.

از سوی دیگر درباره اینکه نشست برلین بتواند کاری از پیش ببرد به طور قطع نمی توان امیدوار بود و این نشست می تواند که زمینه ساز راه حل مسالمت آمیز برای حل بحران لیبی باشد که البته این به اهتمام طرف ها مربوط می شود.

قدر مسلم آن است که مردم لیبی همانند بسیاری دیگر از کشورهای عربی در معرض بزرگترین فریب تاریخ قرار گرفتند؛ زیرا دروغ ها و شیوه های گمراه نماینده آمریکا و رسانه های عربی را باور کردند. آنها تصور کردند که ناتو کشورشان را به بهشت و ساحل آرامش تبدیل می نماید، اما نتیجه این دخالت درگیری و بی ثباتی و غارت دهها میلیارد دلار از اموال ملت لیبی و نیز آواره کردن نیمی از مردم آن به کشورهای همسایه بود.

در واقع دخالت نظامی آمریکا و غرب، لیبی را به آشوب و هرج و مرج کشید. همین دخالت بود که بستر مناسب برای گروههای افراطی را فراهم آورد تا دخالت نظامی آمریکا ادامه پیدا کند. به هر حال در حالی که درگیری ها میان نیروهای حفتر که پس از تصرف سرت، روحیه مضاعفی پیدا نموده اند با نیروهای دولت وفاق ملی جریان دارد، باید دید که آیا تفاهمات میان پوتین و اردوغان به پایین کشیدن فتیله جنگ در لیبی منجر خواهد شد یا خیر و اینکه نشست برلین می تواند راه حلی مسالمت آمیز برای حل بحران لیبی پیدا کند و یا اینکه راه حل نظامی سرنوشت جنگ طرابلس را تعیین خواهد نمود؟ پاسخ به این سئولات را روزها و هفته های آینده روشن خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آیا لیبی به سوریه دیگری تبدیل شده است؟ تشدید جنگ نیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا لیبی به سوریه دیگری تبدیل شده است؟ تشدید جنگ نیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید