بازاریابی دیجیتال با تمرکز بر سوشال مدیا

به گزارش وبلاگ رحیمی، ما این خدمات حمایتی را تنها به اینفلوئنسرها و بلاگرها ارائه نمی دهیم، بلکه هر بیزینس کوچک، متوسط و بزرگی می تواند جزو اهداف ما قرار بگیرد و از خدمات دیجیتال مارکتینگ ما بهره مند گردد. به طور کلی اینفلوئنسرها، بلاگرها و بیزینس ها 3 گروه عمده جامعه هدف ما هستند .

بازاریابی دیجیتال با تمرکز بر سوشال مدیا

جذابیت فضای دیجیتال و خصوصا حوزه سوشال مدیا، برای علی آبائی، یک چشم انداز عظیم را ترسیم کرد؛ چشم اندازی که می توان آن را از صفحه شخصی اینستاگرام او نیز به خوبی درک کرد؛ یک فضای گسترده و بهینه برای آموزش تبلیغات در فضای سوشال که رفته رفته باعث رفتن این جوان به سوی راه اندازی استارتاپ تیک دی شد. برای آشنایی بیشتر با استارتاپی که تمرکز خود را روی فضای تبلیغاتی سوشال مدیا قرار داده و خصوصا با استفاده از تجربیات مدیر و بنیانگذار خود، در حال حاضر بسیاری از اینفلوئنسرهای عظیم را در دایره مشتریان خود آورده است، در ادامه با ما همراه باشید.

 • لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

من علی آبائی هستم، 29 سال دارم و مؤسس و مدیر مجموعه تیک دی هستم. همچنین به عنوان مدرس دیجیتال مارکتینگ در مجتمع فنی تهران نیز فعالیت می کنم.

 • مجموعه تیک دی را معرفی کنید؟ چه زمانی راه اندازی شد؟

ما تقریبا در بهمن سال97 کار را در زمینه بازاریابی، به خصوص با تمرکز بر بحث سوشال مدیا، شروع کردیم و در این میان یکی از تفاوت هایی که با دیگر مجموعه ها داریم، تمرکزی است که در حوزه پرسونال برندینگ داریم، به طوری که بسیاری از بلاگرها و اینفلوئنسرها را حمایت نموده و با آنها همکاری می کنیم، همچنین در این مدت تمرکز ما روی پرسونال برندینگ و دیجیتال مارکتینگ به صورت 360 درجه برای شرکت ها هم بوده است.

 • سرمایه گذار هم داشتید؟

خیر، به صورت کاملا استارتاپی شروع کردیم.

 • در خصوص سازوکار تیک دی بیشتر شرح دهید، چه خدماتی دارد و در چه حوزه هایی فعالیت می نماید؟

خدمات ما در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. هنگامی که شخصی قصد ورود به فضای دیجیتال را دارد، ما می توانیم خدمات خود را به او ارائه دهیم، اینکه اصلا چطور وارد این فضا شود، کدام محصولات خود را عرضه کند، چه زمانی وارد شود، چقدر سرمایه گذاری کند و … یعنی از همان شروع برنامه ریزی اولیه در کنار آنها هستیم؛ ضمن اینکه به افرادی که وارد این فضا شده و احتیاج به کسی دارند که به آنها ایده بدهد و برای شان برنامه ریزی نموده، تبلیغات کند یا حتی پست و استوری و محتوای مورد احتیاج را برای آنها آماده کند، یاری خواهیم کرد. در ادامه نیز یکی دیگر از روینمودهای ما در زمینه خدمات دهی به مشتریان، بهینه سازی خدمات است، یعنی به کسانی که در فضای دیجیتال فعال بوده و اکنون به دنبال نتایج و اتفاقات بهتری هستند، یاری می کنیم تا به وسیله بهینه سازی خدمات شان، به نتایج مذکور دست پیدا نمایند. چنانچه فرد یا شرکتی بخواهد وارد این فضا شود، از آنجایی که باید تحقیق و برنامه ریزی نموده و کارها را اجرا کند و یا وارد شده و یک سری کارها را انجام داده و فقط احتیاج به بهینه سازی دارد، ما می توانیم به او یاری کنیم.

 • چه شد که به فکر راه اندازی این استارتاپ افتادید؟ چه احتیاجی را احساس کردید که به این سمت رفتید؟

فکر راه اندازی این استارتاپ به سابقه فعالیت من در این زمینه برمی شود. من مدت ها در فضای سوشال کار می کردم و این فضا برایم جذاب بود و علاقه داشتم که بتوانم از یک جایی به بعد، کار خود را در این فضا شروع کنم. فضای سوشال مدیا یک فضای بسیار انعطاف پذیر است؛ یعنی همه چیز در آن حالت موج موج دارد و همه چیز آن در لحظه است، مثلا مانند فرایندهای سئو نیست که بتوان از جایی شروع کرد و به جایی رسید، بلکه بسیاری از اتفاقات این فضا، در لحظه رخ می دهند؛ بنابراین در ادامه احساس کردم که این اتفاق مورد نظر من از سوی دیگر فعالان این حوزه رقم نمی خورد و در نتیجه تصمیم گرفتم خودم وارد این فضا شوم. همچنین یکی از دلایل دیگری که این ایده را به صورت برجسته تری برای من بیان کرد، گردش اقتصادی بسیار خوبی است که در این فضا وجود دارد.

 • می توانید آماری از گردش اقتصادی فضای سوشال مدیا و اندازه این بازار در ایران ارائه دهید؟

اگر بخواهم فقط درباره اندازه بازار اینستاگرام به شما بگویم، فکر می کنم در ماه مبلغی بیش از هزار میلیارد تومان باشد، بنابراین من بازار گسترده ای را دیدم و ترغیب شدم که به سمت آن بروم.

 • آیا جنس شیوه بازاریابی دیجیتال با شیوه بازاریابی سنتی تفاوتی دارد؟

به نظر من نه تنها با بازاریابی سنتی، بلکه حتی با شیوه های مدرن هم متفاوت است. در نظر بگیرید زمانی کسی می آید و اینستاگرام را درست می نماید و یک سری ابزارهایی را نیز روی این ابزار قرار می دهد که بر اساس آنها، این ابزار کار می نماید. مثلا ما در همه جای جهان یک رویکرد تبلیغاتی داریم به اسم پروموشن یا مثلا برای کسب وکارهای محلی تبلیغاتی داریم به اسم تبلیغات گوگل مپ یا مثلا فیس بوک، این در حالی است که ما در ایران رسما کانال های تبلیغاتی خیلی زیادی نداریم و در این میان کانالی مثل اینستاگرام، بار خیلی از چیزها را به دوش می کشد، آن هم در شرایطی که خیلی از ابزارهای آن تحریم هستند و این به یک سری ابزارهای خلاقانه احتیاج دارد که بتوانید به وسیله آنها به نتیجه برسید.

 • با این شرحات تمرکز شما در سوشال مدیا روی اینستاگرام است؟

الان به خاطر بازاری که وجود دارد، بیشتر تمرکز ما روی اینستاگرام است.

 • برای ابزارهایی که در اینستاگرام فیلتر هستند، چه راهکاری را ارائه می دهید؟

سعی می کنیم تبلیغات شان را به سمت بلاگر و اینفلوئنسرها ببریم. از سوی دیگر با توجه به اینکه خیلی چیزها فیلتر است، ما برنامه های بازاریابی انجام می دهیم روی بحث ادورز و سئو، بستگی به آن کسب وکار دارد. درست است که اینستاگرام فیلتر است، ولی به جز اینستاگرام ابزارهای دیگری نیز هست که می توانیم روی آنها کار کنیم.

 • خدمات عمده ای که به مشتریان ارائه می دهید، چیست؟

علاوه بر اینکه فعالیت آنها را در فضای دیجیتال شکل می دهیم، هدایت شان می کنیم که بر اساس منابع اقتصادی، انسانی و فیزیکی که احتیاج دارند، تصمیم های درستی بگیرند، مانند اینکه آیا الان به صرف است که وب سایت یا یک کانال تلگرام داشته باشند، زیرا همه آنها احتیاج به محتوا و حمایت های مخصوص به خود دارند.

 • به نظرتان نقطه عطف کار شما چیست؟

تصور می کنم نقطه عطف کار ما این باشد که بیشتر خدمات مان در حوزه سوشال، به بلاگرها و اینفلوئنسرها برمی شود؛ یعنی یا افرادی هستند که صفحه آنها خیلی عظیم است و به دنبال این هستند که عظیم تر شده و برزرگ تر بمانند؛ یا کسانی که صفحه آنها چندان عظیم نبوده و به دنبال این هستند که کار خود را شروع نمایند. از سوی دیگر، کار ما 360 درجه است و می توانیم همه کارهای یک شرکت را به صورت تکی انجام دهیم که این امر می تواند برای آن شرکت خیلی مفید باشد.

 • زمینه همکاری شما با اینفلوئنسرها به چه صورت است؟

هم به این صورت است که مشتریان را به اینفلوئنسرها وصل می کنیم و هم اینکه اینفلوئنسرها عموما به دلایلی مانند اینکه صفحه شان افت نموده است یا اینکه اصلا راستا خوبی را طی می نماید و می خواهند این راستا برنشود، به ما مراجعه می نمایند. ضمن اینکه ما این خدمات حمایتی را تنها به اینفلوئنسرها و بلاگرها ارائه نمی دهیم، بلکه هر بیزینس کوچک، متوسط و عظیمی می تواند جزو اهداف ما قرار بگیرد و از خدمات دیجیتال مارکتینگ ما بهره مند شود. به طور کلی اینفلوئنسرها، بلاگرها و بیزینس ها 3 گروه عمده جامعه هدف ما هستند.

 • مزیت عمده تیک دی در فضای رقابتی که وجود دارد، چیست؟

عمده ترین مزیت ما، تجربه است. اگر نگاهی به بعضی از صفحه های آموزشی در زمینه مشاوره بازاریابی دیجیتال بیندازید، متوجه می شوید که بسیاری از آنها بعد از ما شروع به کار نموده اند؛ صفحه شخصی خود من که در حال حاضر 123 کا نیز هست، تقریبا از 17مهر ماه سال 97 شروع به کار کرد. علاوه بر تجربه ای که بنده شخصا در این زمینه دارم، ربات هایی که ما داریم و هشتگ های ترند را شناسایی می نمایند، از دیگر مزایای تیک دی محسوب می شوند. در کنار این موارد، ما یک ابزار قرعه کشی لایک و کامنت اینستاگرام روی سایت مان داریم که پرسرعت ترین ابزار در ایران است. از سوی دیگر ارتباطات بسیار قوی ما در فضای آنلاین یک مزیت عمده به شمار می رود، به طوری که با بسیاری از بلاگرها همکاری می کنیم و عموما بلاگرهایی که جزو مشتریان ما هستند، از حدود 60 هزار تا 70 هزار یا حدود یک میلیون و نیم تا حتی دو میلیون و نیم فالوئر دارند. مجموعه تیک دی مدت هاست که با آنها کار می نماید و در حال حاضر نیز بسیاری از خدمات ما پر شده است و ما نمی توانیم مشتری جدید قبول کنیم. از سوی دیگر، ما یک سری کلاس های آموزشی داریم که در حوزه اینستاگرام و حوزه های دیجیتال مارکتینگ هستند، این کلاس ها نیز پرطرفدار بوده و معمولا میزان رضایت از آنها زیاد است.

 • کار کردن با بلاگرها چطور می تواند برای شما یک مزیت به شمار رود؟

خیلی از افراد نمی توانند برای تبلیغات خود به بلاگرها وصل شوند یا نمی دانند چطور به آنها تبلیغ بدهند که ما این کار را برای آنها تسهیل می کنیم. از سوی دیگر، مجموعه ما در ماه برای بیش از 50 پیج بالغ بر 300 الی 400 میلیون تومان تبلیغ می نماید، ضمن اینکه این رویکرد داده ای را به ما می دهد که می توانیم از آن استفاده خیلی خوبی داشته باشیم و در نتیجه افراد نیز بتوانند نتیجه بهتری بگیرند.

 • چه تعداد کارمند دارید؟

یکی از اهداف شخص من این است که بتوانم آدم ها را توانمند کنم. نکته مهمی که باید در اینجا به آن اشاره کنم این است که همه کارمندهای مجموعه را خود من آموزش دادم، یعنی همه آنها از صفر پیش ما آموزش دیدند تا به اینجا برسند. در حال حاضر به صورت حضوری حدود 12 کارمند داریم و 5 کارمند نیز غیرحضوری هستند و در شهرهای مختلف با ما همکاری می نمایند. به همین دلیل سعی من بر این بوده است که بتوانیم در مجموعه تیک دی یک کارآفرینی انجام دهیم تا امکاناتی را که در شهری مثل تهران وجود دارد، بتوانیم برای کسانی که در شهرهای مختلف هستند فراهم کنیم.

 • چه تعداد مشتری دارید؟

دایره خدمات ما بسیار گسترده است، مثل همان ابزار قرعه کشی، مشاوره هایی که من به صورت ساعتی به افراد می دهم یا ابزاری مثل باشگاه مشتریان و پرسشنامه آنلاین که روی سایت مان داریم. به طور کلی کسانی که در ماه از کل مجموعه خدمات دریافت می نمایند، به جز کسانی که به صفحه شخصی من مراجعه می نمایند، یعنی افرادی که در ازای دریافت خدمات هزینه پرداخت می نمایند، یا افرادی که هزینه پرداخت نمی نمایند و از یکی از ابزارهای ما استفاده می نمایند، بالای 2 الی 3هزار نفر در ماه می شوند.

 • چه چشم اندازی را برای کسب وکارتان در نظر گرفتید؟ به کجا می خواهید برسید؟

چشم اندازی که برای تیک دی در نظر گرفته ایم، این است که بتوانیم در آینده یک شتاب دهنده باشیم؛ یک شتاب دهنده که بتواند با داشتن یک مجموعه قوی از افراد با تجربه، محصولاتی را تعریف نموده، آنها را به اجرا دربیاورد و به بازار عرضه کند. ضمن اینکه در نظر داریم تمرکزمان بیشتر روی بازارهای خارجی باشد تا بازارهای داخلی، یعنی بتوانیم خدمات و محصولات دیجیتالی را به کشورهای حاشیه خلیج فارس یا اروپا و آمریکا ارائه دهیم.

منبع: مجله شنبه

به "بازاریابی دیجیتال با تمرکز بر سوشال مدیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازاریابی دیجیتال با تمرکز بر سوشال مدیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید