تاثیر استفاده مکرر از مواد شوینده بر ابتلا به یک نوع بیماری التهابی روده

به گزارش وبلاگ رحیمی، محققان در پژوهشی می گویند استفاده مکرر از مواد شوینده در زندگی روزمره با خطر بالای ابتلا به کولیت اولسراتیو همراه بوده است. کولیت اولسراتیو یک نوع بیماری التهابی روده است.

تاثیر استفاده مکرر از مواد شوینده بر ابتلا به یک نوع بیماری التهابی روده

به گزارش وبلاگ رحیمی، بیماری التهابی روده(IBD) مجموعه ای از مسائل التهابی مخاطی بوده که بر روده کوچک، بزرگ یا هر دو اثر می گذارد. از قرن گذشته شیوع IBD به طور مداوم افزایش یافته و به بسیاری از افراد جمعیت شهری در جوامع توسعه یافته آسیب رسانده است. محققان در مطالعه ای ارتباط بین استفاده از مواد شوینده و پاک کننده و بروز بیماری کولیت اولسراتیو را آنالیز نموده اند.

در این پژوهش که توسط زهره باری، استادیار مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی مازندران، سعید اوسطی، استادیار مرکز تحقیقات ملی تغذیه، رضا همایونفر، استادیار مرکز تحقیقات بیماری های غیرمیکروبی فسا و حافظ فاخری، استاد مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی مازندران اجرا شده، آمده است: بیماری التهابی روده یک بیماری سیستمیک با اتیولوژی ناشناخته است که عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی در بروز آن دخیل است. دو نوع اصلی IBD بیماری کرون و کولیت اولسرتیو است. در حالی که کولیت اولسرتیو صرفا به روده بزرگ محدود است کرون می تواند هر بخشی از دستگاه گوارش از دهان تا مقعد را درگیر کند.

در این مقاله آمده است: براساس مطالعه ای در انگلستان، هر فرد بالغ به طور متوسط روزانه یک میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنش ماده شوینده یا پاک کننده می خورد و نیز با توجه به این که در یک مطالعه حیوانی، خوردن نوعی ماده پاک کننده باعث القای کولیت شد، بنابراین این مطالعه با هدف مشخص ارتباط میان استفاده مکرر از شوینده ها و سفیدکننده های حاوی کلر با بروز کولیت اولسرتیو(UC) در شهرستان ساری(شهری با شیوع بالای IBD) پذیرفت.

در این مطالعه تحلیلی مورد- شاهدی، تمامی بیماران مبتلا به UC که طی شش ماه از زمان اولین مراجعه، بیماریشان تشخیص داده شد و طی سال های 96-1393 برای ویزیت به بیمارستان امام خمینی(ره) ساری مراجعه نموده بودند انتخاب شدند. گروه کنترل شامل بیمارانی بوده است که به دلیل تروما در بخش ارتوپدی همین بیمارستان بستری و سابقه هیچ بیماری زمینه ای نداشتند.

براساس آن چه در این مقاله آمده، گروه کنترل با گروه مورد به لحاظ جنس، سن، استعمال تنباکو، مصرف الکل و خوردن قرص های ضدبارداری یکسان سازی شدند و بیماران با هرگونه سابقه بیماری گوارشی و متابولیک از گروه کنترل جدا شدند.

نویسندگان این مقاله بیان کردند: در نهایت با در نظر دریافت این که تمامی بیماران طی سال های 96-1393 برایشان تشخیص کولیت اولسراتیو داده شده بود به عنوان گروه بیمار پذیرفته شدند. مجموعا 65 بیمار کولیت اولسراتیو و 135 شرکت کننده کنترل وارد مطالعه شدند. همچنین رضایت نامه کتبی آگاهانه از همه شرکت کنندگان گرفته شد.

طبق این مقاله 46.2 درصد از بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو مرد و 53.8 درصد زن بودند. عمده بیماران سن کمتر از 50 سال و عمدتا متاهل بودند. پس از یکسان سازی برای عوامل موثر احتمالی مانند جنسیت، سن و شغل، مشاهده شد شانس ابتلا به کولیت اولسراتیو در بین افرادی که در معرض مواجهه ماهانه، هر دو هفته یک بار، هفتگی و روزانه با مواد شوینده بودند به ترتیب 4، 23، 26 و 104 برابر بیشتر از افرادی بود که به ندرت با شوینده ها سروکار داشتند.

محققان می گویند:براساس نتایج مطالعه حاضر، استفاده مکرر از مواد شوینده در زندگی روزمره با خطر بالای ابتلا به کولیت اولسراتیو همراه بوده است. شیوع بیماری های التهابی روده از اوایل قرن گذشته به شدت افزایش داشته است. این بیماری ها اغلب جمعیت شهری در جوامع توسعه یافته را هدف قرار می دهند.

در این پژوهش آمده است: این مفهوم که بهبود مراقبت های بهداشتی با افزایش بروز بیماری های التهابی روده در ارتباط است، منجر به فرضیه بهداشتی شده است. براساس این فرضیه، رشد شاخص های بهداشتی زندگی و مواجهه کمتر با میکروارگانیسم های مختلف منجر به سیستم ایمنی حساس تر و واکنش های نامناسب تر به باکتری های غیرمضر می گردد.

نویسندگان در بخش دیگری از این مقاله می گویند: ورود مواد شوینده به دستگاه گوارش، به وسیله آسیب به پرزهای مخاطی می تواند محیط را برای ورود پاتوژن ها و به هم ریختن تعادل میکروفلورای روده فراهم کند. اگر چه نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که ارتباط میان استفاده مکرر از مواد شوینده و بروز کولیت اولسراتیو وجود دارد، ولی با توجه به تعداد کم بیمارانی که اخیرا مبتلا به کولیت اولسراتیو شده اند، پذیرش ارتباط علت و معلولی بین مصرف مواد شوینده و کولیت اولسراتیو احتیاج به انجام مطالعاتی با حجم نمونه بیشتر دارد.

باری و همکارانش معتقدند اگر چه آموزش همگانی در مورد استفاده صحیح از مواد شوینده و آبکشی صحیح ظروف لازم است، ولی هنوز توصیه اختصاصی برای این منظور زود است.

این مقاله در شماره صدوهفتاد و نهم مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاثیر استفاده مکرر از مواد شوینده بر ابتلا به یک نوع بیماری التهابی روده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر استفاده مکرر از مواد شوینده بر ابتلا به یک نوع بیماری التهابی روده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید