تشخیص سندروم های ژنتیکی با اندازه گیری ضخامت گردن جنین

به گزارش وبلاگ رحیمی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به زمان انجام غربالگری های ضروری در دوران بارداری، گفت: تشخیص سندروم های ژنتیکی با اندازه گیری ضخامت گردن جنین در هفته 11 تا 13 بارداری قابل شناسایی است.

تشخیص سندروم های ژنتیکی با اندازه گیری ضخامت گردن جنین

به گزارش وبلاگ رحیمی، دکتر انسی خلیلی پویا - متخصص رادیولوژی و دبیر کنفرانس سونوگرافی آنومالی، NT و بارداری، درباره غربالگری های دوران بارداری گفت: غربالگری های بارداری شامل سونوگرافی و مراحل آزمایشگاهی است که طی دو مرحله در زنان باردار انجام می گردد.

وی با اشاره به اینکه هدف از انجام این غربالگری ها آنالیز سندرم های ژنتیکی و برخی از نواقص ژنتیکی در جنین است، گفت: البته هدف از انجام این تست ها تشخیصی نیست، بلکه مسئله غربالگری بوده و در صورتی که غربالگری ها مشکوک به سندروم ژنتیکی یا نواقص جنینی باشد، تست های تشخیصی همچون آمینوسنتز و نمونه برداری از جفت صورت می گیرد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: این غربالگری ها شامل تمام مادران باردار بوده؛ چرا که گاهی جنین زنان باردار دچار مسائل ژنتیکی بدون هیچ سابقه فامیلی می گردد. بنابراین انجام این غربالگری ها در همه زنان باردار امری لازم است.

خلیلی پویا در ارتباط با اینکه زمان انجام این غربالگری ها چه موقع است؟ گفت: مرحله اول این غربالگری ها در هفته 11 تا 13 بارداری انجام می گردد و شامل آزمایش خون و سونوگرافی از شکم است.

دبیر کنفرانس سونوگرافی آنومالی، NT و بارداری اضافه کرد: انجام سونوگرافی توسط رادیولوژیست صورت می گیرد و باید ضخامت پشت گردن جنین اندازه گیری گردد که این ضخامت در حد میلی متر بوده و دقت زیاد لازم دارد.

این رادیولوژیست اضافه کرد: مرحله دوم غربالگری انجام سونوگرافی بین هفته 18 تا 22 بارداری است و از آنجایی که زمان سقط شرعی در کشور ما هفته نوزدهم بوده، باید قبل از هفته نوزدهم این غربالگری صورت گیرد که در صورت احتیاج سقط انجام گردد.

وی گفت: در مرحله دوم غربالگری علاوه بر آنالیز کامل ساختار آناتومیک نوزاد از سر تا همه اندام ها، رحم، بند ناف، محل جفت و حتی طول دهانه رحم جهت جلوگیری از زایمان زودرس آنالیز می گردد.

بنابر اعلام روابط عمومی برگزاری این کنفرانس، خلیلی پویا اظهار داشت: همچنین در دوره دوم غربالگری، ضایعات تخمدان و رحم نیز آنالیز و اندازه گیری می گردد و در صورتی که احتیاج به درمان خاص باشد حتما بیمار باید نزد پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و اقدامات لازم در دوران بارداری برای آن صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تشخیص سندروم های ژنتیکی با اندازه گیری ضخامت گردن جنین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سندروم های ژنتیکی با اندازه گیری ضخامت گردن جنین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید