ثبت نخستین تصویر از ایجاد یک زبانه خورشیدی

به گزارش وبلاگ رحیمی، دانشمندان پیروز شدند تا با استفاده از یک تلسکوپ پیشرفته، برای نخستین بار فرآیند شکل گیری یک زبانه خورشیدی را به طور لحظه به لحظه ثبت نمایند.

ثبت نخستین تصویر از ایجاد یک زبانه خورشیدی

به گزارش وبلاگ رحیمی به نقل از پایگاه اینترنتی دیجیتال ترندز، می دانیم که خورشید یک ستاره فعال است که گاهی اوقات در فوران های الکترومغناطیسی موسوم به زبانه های خورشیدی، درخشان تر از حد معمول می درخشد. دانشمندان همچنین می دانند که چنین زبانه هایی معمولا در نزدیکی لکه های خورشیدی اتفاق می افتد و وقوع آن ها ظاهرا به حرکت پلاسما ارتباط دارد. اما هنوز چیزهای زیادی هست که در خصوص شکل گیری این زبانه ها و به طور خاص چگونگی پیش بینی آن ها نمی دانیم. این پیش بینی در پیش بینی شرایط آب و هوا در فضا اهمیت فراوانی دارد.

محققان موسسه فناوری نیوجرسی (NJIT) برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص زبانه های خورشیدی، از سال 2017 تلسکوپ رادیویی EOVSA را برای ثبت فعالیت این زبانه ها بر روی خورشید مستقر کردند. این محققان حال داده هایی را از نخستین تصویری که به طور لحظه به لحظه از تشکیل و پیشرفت یک زبانه خورشیدی ثبت شده است، منتشر نموده اند. این داده ها زمان و محل دقیقی را که این زبانه از آن با انرژی ای معادل 1 میلیارد درجه فارنهایت از سطح خورشید شعله ور شده است، معین می نماید.

Credit: New Jersey Institute of Technology

برخورد پرتوهای خورشیدی با زمین

گرگوری فلیشمان از اساتید فیزیک موسسه فناوری نیوجرسی در بیانیه ای که در این باره منتشر نموده است، می گوید: ما پیروز شدیم مهم ترین محل انتشار انرژی مغناطیسی در تاج خورشید (بیرونی ترین لایه خورشید) را معین کنیم. این تصاویر نخستین تصاویری هستند که میکروفیزیک یک زبانه (خورشیدی) را ثبت نموده اند. منظور از میکروفیزیک زبانه، زنجیره ای دقیق از فرآیندهایی است که در مقیاس های مکانی و زمانی کوچک روی داده و تبدیل انرژی را ممکن می نمایند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که زبانه های خورشیدی با سایر پدیده های نجومی مانند انفجار پرتو گاما فرآیندهای مشترکی داشته و ایجاد آن به فرآیندهای مشاهده شده در مطالعات در خصوص فراوری انرژی همجوشی هسته ای شباهت دارد. از آنجا که تلسکوپ EOVSA قادر به ضبط تصاویر در طول موج های نوری، ماوراء بنفش، اشعه ایکس و امواج رادیویی است، توانست این که چگونه خطوط میدان مغناطیسی خورشید این زبانه ها را ایجاد می نمایند را ثبت کند.

  • فیلم زبانه خورشیدی را ببینید

این اطلاعات جدید به دانشمندان در درک این که زبانه های انفجاری چگونه باعث ایجاد امواج شوکی می شوند که می توانند به فضاپیما آسیب رسانده و تهدیدی برای فضانوردان باشند، یاری می نماید. تلسکوپ EOVSA در آینده به ثبت تصاویری از خورشید برای مصارف تحقیقاتی ادامه خواهد داد و برای ایجاد نقشه های روزانه از میدان های مغناطیسی اطراف خورشید مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

یافته های این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ثبت نخستین تصویر از ایجاد یک زبانه خورشیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نخستین تصویر از ایجاد یک زبانه خورشیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید