دارو های بیماران MPS را تأمین می کنیم

به گزارش وبلاگ رحیمی، رئیس سازمان غذا و دارو گفت: به وسیله راه حل ها و روش هایی، دارو های بیماران MPS را تأمین می کنیم.

دارو های بیماران MPS را تأمین می کنیم

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ رحیمی، محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو، در حاشیه سومین یادواره شهدا و ایثارگران حوزه دارویی کشور در جمع وبلاگ رحیمی درباره کمبود های دارویی بیماران خاص گفت: در حال حاضر از نظر آمریکایی ها همه دارو ها تحریم هستند. آن ها تا هر کجا که دستشان برسد اجازه نمی دهند که دارو به مردم ایران برسد، اما ما تا به امروز اجازه نداده ایم که کمبودی در زمینه دارو های بیماران خاص به وجود بیاید.

وی اضافه نمود: باید توجه کرد که توانمندی حوزه داروسازی کشور از تجارت و واردات گرفته تا فراوری و توزیع دارو بالاتر از این است که دشمنان بتوانند ما را در این حوزه با مشکل روبرو نمایند. تاکید می کنم که از نظر آمریکا هر دارویی که بتواند کشور ما را با مشکل روبرو کند در قالب تحریم هایی که بر خلاف ادعای دروغ شان که می گویند دارو تحریم نیست، واقع شده است. خوشبختانه تا کنون خداوند یاری نموده و با همت داروسازی کشور اجازه نداده ایم هیچ یک از این تحریم ها کارگر بیفتد.

شانه ساز تاکید نمود: قطعا ما روش های خودمان را داریم و آن ها نمی توانند حریف هوش و ذکاوت ایرانی شوند و در حال حاضر از توانمندی صنعت داروسازی ما درمانده اند. خوشبختانه ما توانسته ایم با روش هایی واردات دارو را به میزان کافی انجام دهیم و در حال حاضر ذخایر دارویی مان بسیار خوب است. در عین حال تعداد کمبود های دارویی نیز بسیار اندک و انگشت شمار است.

شانه ساز ادامه داد: البته ممکن است بعضی داروخانه ها به دلیل مسائل اقتصادی که دارند نتوانند از شرکت های توزیع نماینده دارو بخرند که این مشکل باید حل گردد، اما در کشور دارو به وفور موجود است و هیچ کمبودی نداریم.

وی درباره مشکل نقدینگی داروخانه ها نیز گفت: راه حل هایی برای حل مشکل نقدینگی داروخانه ها دیده شده و تامین اجتماعی در حال کارسازی یک سری مبالغ برای داروخانه ها است. در عین حال وزیر بهداشت پیگیر هستند و دولت یاری نموده است و سازمان تامین اجتماعی در این زمینه همکاری نموده است.

وی گفت: سازمان بیمه سلامت هم ان شاءالله به زودی یاری خواهد نمود تا مشکل نقدینگی داروخانه ها حل گردد. اگر این اتفاق بیفتد یکی از چالش های جدی ما در بحث تامین نقدینگی برای دارو رفع می گردد و خیالمان راحت می گردد که دارو به وفور در داروخانه ها وجود دارد؛ بنابراین تاکید می کنم در حال حاضر دارو به میزان کافی در کشور وجود دارد. منتهی اگر بعضی داروخانه ها یا بیمارستان ها در زمینه تامین این دارو ها مشکل دارند به دلیل مسائلی است که در نقدینگی و روابط اقتصادی شان با شرکت های توزیع دارو ایجاد شده است.

وی گفت: این نقدینگی باید برای داروخانه ها از سوی سازمان های بیمه گر تامین گردد که کار هایی را در این زمینه انجام داده ایم و امیدواریم در آینده نزدیک خبر خوشی را در این زمینه بشنویم.

شانه ساز درباره آخرین شرایط تامین داروی بیماران MPS نیز گفت: دارو های بیماران MPS از اقلامی هستند که از آنجایی که شرکت فراوری نماینده این دارو ها آمریکایی بوده اند در تامین آن ها مسائلی ایجاد شد. در حال حاضر مدت هاست که شرکتی که وارد نماینده این دارو ها بوده است ارز را در بانک های اروپایی نشانده است، اما آن شرکت به دلیل تهدید های آمریکایی ها جرأت نمی کند که دارو را تحویل دهد. ما داریم به وسیله راه حل ها و روش هایی و با دور زدن تحریم ها این دارو ها را تامین می کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دارو های بیماران MPS را تأمین می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارو های بیماران MPS را تأمین می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید