علت مرگ 8000 هزار پرنده در میانکاله تعیین شد

به گزارش وبلاگ رحیمی، رئیس سازمان دامپزشکی کشور مسمومیت ناشی از میکروب کلوستریدیوم بوتولینیوم در پرندگان مهاجر میانکاله شهرستان بهشهر را دلیل اولیه تلف شدن 8000 بال پرنده این تالاب بیان کرد و گفت: محیط باتلاقی و آب های راکد مستعدکننده بیماری بوتولیسم که ناشی از میکروب کلوستریدیوم بوتولینیوم بوده است.

علت مرگ 8000 هزار پرنده در میانکاله تعیین شد

به گزارش وبلاگ رحیمی به نقل از ایسنا، علیرضا رفیعی پور با اعلام علت مرگ پرندگان در تالاب میانکاله شهرستان بهشهر اظهار کرد: این مسمومیت ناشی از میکروب کلوستریدیوم بوتولینیوم است که بیماری بوتولیسم یا همان مسمومیت طبیعی را ایجاد می نماید.

وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی بلافاصله در خصوص تلفات تالاب میانکاله ورود نموده است، توضیح داد: مطالعات میدانی و محیطی سریعا شروع و پس از نمونه گیری شک به بیماری مشترک بین انسان و پرندگان بود که کمتر از 48 بیماری آنفلوآنزا و نیوکاسل رد شد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به این که آب تالاب میانکاله نیز راکد و باتلاقی است، بیماری بوتولیسم نیز ناشی از همین شرایط منجر به فراوری سم در گیاه و آب در این منطقه شده و با تغذیه پرندگان از این آب و گیاه منجر به تلفات آن ها شده است.

رفیعی پور گفت: نتیجه اولیه براساس چندین آزمایش و بازدید میدانی به دست آمده و نتیجه دقیق تر آن در 24 ساعت آینده اعلام خواهد شد، در صورتی که احتیاج به تکرار آزمایش و یا حتی ارسال نمونه ها به خارج از کشور برای آزمایش گیری باشد، از سوی دامپزشکی کشور انجام می گردد.

وی با اشاره به اینکه 30 تیپ از بیماری بوتولیسم در دنیا شناسایی شد، اضافه کرد: نوع بیماری که در پرندگان میانکاله مشاهده شده از نوع تیپ سی ام است که قابلیت انتقال از پرندگان به انسان را ندارد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: مرگ و میر پرندگان با درصد بالا بر اثر این سم طبیعی بوده است که در بازه زمانی 7 تا 8 روز کاملا مرتفع می گردد و شرایط به حالت عادی برگشته و قربانی نخواهد گرفت.

رفیعی پور با اشاره به اینکه نمونه ها به آزمایشگاه پاستور برای تایید بیشتر فرستاده شد، گفت: این سم در آزمایشگاه بر روی موش ها مورد آزمایش قرار گرفته و نمونه ها برای سازمان دامپزشکی کشور ارسال شد که پس از مباحث بالینی و اطلاعات محیطی بیوتوکسین به وجود سم بوتولیسم رسید و برای تکمیل قطعیت نتیجه نهایی طی این هفته اعلام می گردد.

وی اظهار کرد: میکروب های این بیماری بی هوازی است و سم خطرناکی در آب راکد و زمین باتلاقی ایجاد می نماید و پیش بینی می گردد این بیماری حداکثر 10 هزار پرنده را در تالاب میانکاله تلف کند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: پیش از این محیط زیست مازندران از جمع آوری بیش از 6000 قطعه لاشه تا روز یکشنبه اطلاع داد و بیان کرد که در روزهای اخیر فرایند این بیماری کاهش یافته و طبق گزارش محیط زیست در روز جاری میزان مرگ و میر به حد صفر رسیده است.

رفیعی پور اثر فاضلاب ها و آلاینده های صنعتی را رد کرد و یادآور شد: آزمایشات فلزات سنگین و فسفر نیز منفی بوده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "علت مرگ 8000 هزار پرنده در میانکاله تعیین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت مرگ 8000 هزار پرنده در میانکاله تعیین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید