مشروح نشست پرسش و پاسخ 23 نفر؛ توضیحات تهیه کننده فیلم 23 نفر درباره مالکیت مادی و معنوی این فیلم

به گزارش وبلاگ رحیمی، فرآورده تهیه کننده فیلم 23 نفر درباره مالکیت معنوی و مادی آن فیلم توضیحاتی را ارائه کرد.

مشروح نشست پرسش و پاسخ 23 نفر؛ توضیحات تهیه کننده فیلم 23 نفر درباره مالکیت مادی و معنوی این فیلم

به گزارش به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، نشست خبری بیست و سه نفر با حضور مهدی جعفری کارگردان، آلبو عبادی (بازیگر)، امیر و هادی اسلامی (جلوه های ویژه بصری)، محسن روزبهانی (جلوه های ویژه میدانی)، مرتضی قیدی (فیلمبردار)، مجتبی فرآورده (تهیه نماینده)، آریا عظیمی نژاد (موسیقی)، میثم مولایی (تدوینگر)، بهمن اردلان (صدابردار و صداگذار)، احمد یوسف زاده (مشاور فیلمنامه) با اجرای منصور ضابطیان در ششمین روز جشنواره فیلم فجر برگزار گردید.

جعفری درباره اینکه چطور شد به سراغ این موضوع برای ساخت فیلم سینمایی رفته است، گفت: جوابش خیلی پیچیده نیست. از چند سال پیش که مستندی درباره آن ها ساختم این موضوع در ذهن من حک شده بود و این جزو آرزو های من شد که یک روز بتوانم فیلم سینمایی از روزگاری که این دوستان گذراندند، بسازم.

او درباره انتخاب بازیگران این فیلم شرح داد: مسئله مهم این بود که در اقتباس چقدر می توانیم به واقعیت وفادار باشیم. بعد از 10، 12 سال رفاقت با این بچه ها وظیفه خودم می دانستم که کوشش کنم تا فیلمی درست درباره آن ها بسازم. از روز اول همه ما نگران بودیم که آیا می توانیم بچه هایی را پیدا کنیم که بتوانند قصه ما را واقعی بازی نمایند.

کارگردان 23 نفر تأکید کرد: در واقعیت هم در بین این 23 نفر از گویش ها و شهر های مختلف وجود داشتند؛ بنابراین خواسته یا ناخواسته طوری این قصه رخ داده بود که انگار آن ها سمبل ایران بودند. ما حدود یک ماه با آن ها کار کردیم تا سطح بازی آن ها را به هم برسانیم. حدود یک ماه و نیم انتخاب بازیگران طول کشید. در شهرستان هایی که می خواستیم از آنجا بازیگر داشته باشیم، فراخوان اعلام کردیم.

در ادامه، فرآورده درباره مسائلی که علیرضا رئیسیان درباره مالکیت این فیلم مطرح نموده بود، شرح داد و گفت: بله، صحبت هایی در این باره طرح شده بود. آقای رئیسیان حقوق مالکیت مادی مستندی که درباره این 23 نفر برای تلویزیون ساخته شده بود را نداشتند. البته حقوق معنوی شان قابل احترام است. از ابتدا که جلسه ای باهم در ارشاد داشتیم، به او گفتم که حقوق مادی این فیلم به ایشان تعلق ندارد. اما حقوق معنوی آقای رئیسیان را محترم می دانیم. ایشان چند جا از جمله در خانه سینما از ما شکایت کردند که در هیچ جا ما محکوم نشدیم.

جعفری در ادامه گفت: بیشتر این شکایات به سمت من بود. آقای رئیسیان حقوق معنوی آن مستند را داشتند. اما منابع تحقیقی من برای ساخت این فیلم فقط آن مستند نبود. اول از همه خودشان بودند که با آن ها در ارتباط بودم. دو کتاب دیگر هم منبع ساخت این فیلم بودند. در هر صورت موضوعی که آقای رئیسیان مطرح کردن فقط یک حاشیه بود.

مهدی جعفری کارگردان، درباره صحنه های کلیشه ای جنگی در فیلمش اعلام کرد: تمام کوشش مان را کردیم که تقریبا از لحاظ اجرا کلیشه ای برخورد نکنیم.

او درباره اینکه همه 23 نفر شخصیت ها در عالم واقعیت در قید حیات هستند؟ گفت: 22 نفر در قید حیات هستند و فقط یکی از آن ها به نام احمد سعادت سال ها پیش از دنیا رفته است.

این کارگردان همچنین درباره برخورد و مواجهه بچه ها در فیلم با افراد واقعی داستان و شباهت چهره آن ها اظهار کرد: بچه ها تا پیش از فیلمبرداری برخوردی نداشتند و من فقط مستند را به آن ها نشان دادم و روز فیلمبرداری از 22 نفر دعوت کردم که به صحنه آمدند. شاید یکی از فاکتورهای انتخاب ما برای بچه ها شباهت هم بوده است.

جعفری درباره اینکه چرا از اسامی واقعی 23 نفر در فیلم استفاده نشده است، شرح داد: خیلی سخت بود که از اسامی واقعی 23 نفر در فیلم استفاده کنیم، زیرا دردسر هایی برای ما ایجاد می کرد بنابراین اجازه گرفتم و آن ها هم بزرگواری کردند و اجازه دادند تا اسم ها را در فیلم عوض کنیم.

او اشاره نمود: این اولین اکرانی است که 22 نفر شخصیت واقعی داستان فیلم را می بینند و آن هم با اهالی رسانه بوده است.

این کارگردان درباره منبع اقتباس داستان و اینکه بهتر نبود فیلم در قالب سریال ساخته گردد، گفت: کاملا موافقم، اما آنقدر دنیا این داستان بزرگ است که من حسرت می خورم که چرا نتوانستم همه اطلاعات در واقعیت را در فیلم هم بیاورم، اما معتقدم هر مدیا تماشاگر خودش را دارد و امیدوارم روزی شخصی این کار را انجام دهد، زیرا حیفم می آید که برخی از تصاویر جذاب و دیدنی در آن دیده نشد.

فرآورده درباره نسبت بین مذهب و ملیت در فیلم نیز گفت: این دو از هم جدا نیستند. در حوزه دین حب الوطن، ایمان است.. ما به سیرت فیلم کار داریم نه صورت. آنچه فکر می کردیم که می توانیم در دهه 90 و برای نسل امروز ارائه دهیم روحی از دین بوده است.

احمد یوسف زاده- مشاور فیلمنامه- که یکی از شخصیت های واقعی 23 نفر است، هم درباره اینکه این فیلم تا چه اندازه به واقعیت نزدیک بوده است، گفت: با دیدن این فیلم من و دوستانم شوکه شدیم. نمی دانستیم گریه کنیم یا بخندیم. فیلم خیلی به واقعیت نزدیک بود و من از عوامل فیلم تشکر می کنم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مشروح نشست پرسش و پاسخ 23 نفر؛ توضیحات تهیه کننده فیلم 23 نفر درباره مالکیت مادی و معنوی این فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشروح نشست پرسش و پاسخ 23 نفر؛ توضیحات تهیه کننده فیلم 23 نفر درباره مالکیت مادی و معنوی این فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید