مهر تایید شورای نگهبان روی لایحه بورسی دولت

به گزارش وبلاگ رحیمی، خبرنگاران: عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده بورس تهران یا فرابورس ایران به وسیله صرف سهام یا سلب حق تقدم را مغایر با شرع مقدس و قانون اساسی تشخیص نداد.

مهر تایید شورای نگهبان روی لایحه بورسی دولت

به گزارش وبلاگ رحیمی به نقل از ایرناهادی طحان نظیف روز سه شنبه در چهل و ششمین گزارش خود با اشاره به آنالیز لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت های پذیرفته شده بورس تهران یا فرابورس ایران به وسیله صرف سهام یا سلب حق تقدم در جلسه فوق العاده شورای نگهبان گفت: در مصوبات دوفوریتی، شورای نگهبان زمان زیادی برای آنالیز ندارد و باید ظرف مدت 24 ساعت اظهارنظر کند و به همین دلیل جلسه فوقا العاده برگزار گردید.

وی اضافه کرد: هدف دولت از لایحه فوق این است که شرکت های دولتی یا تحت کنترل دولت، بتوانند سرمایه های خرد تزریق شده به بازار بورس را جذب نموده و از این طریق فعالیت های خود را تقویت نمایند و از طرف دیگر سرمایه های مردم بدون نگرانی به سمت شرکت هایی راهنمایی گردد که دارای فعالیت مفید اقتصادی هستند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: براساس این مصوبه اولاً شرکت های پذیرفته شده بورس یا فرابورس که دولتی بوده و یا به نحوی دولت نسبت به آنها کنترل دارد، موظف شده اند تأمین منابع اقتصادی خود به وسیله بازار سرمایه را از محل افزایش سرمایه به روش صرف سهام با سلب حق تقدم از سهام داران و عرضه عمومی آن انجام دهند و ثانیاً شرکت های پذیرفته شده بورس یا فرابورس اعم دولتی و غیردولتی در صورتی که اقدام به افزایش سرمایه به وسیله فوق نمایند، مشمول مشوق های اقتصادیاتی خواهند شد.

طحان نظیف ادامه داد: در جلسه شورای نگهبان وزیر امور اقتصادی و دارایی به همراه دو نفر از معاونین خود با تبیین اهداف و ابعاد مختلف این لایحه، به ابهامات و سئوالات اعضای شورای نگهبان پاسخ دادند و بسیاری از ابهامات درخصوص مصوبه مرتفع شد.

وی با بیان اینکه مقرر شد با عنایت به اولویت مسائل اقتصادی و معیشتی بیش از پیش از این دست جلسات داشته باشیم، گفت: شورای نگهبان تا روز آخر خدمت دولت ها و مجالس از همکاری با آنها برای حل مسائل کشور دریغ نمی نماید و از تعامل با نهادها استقبال می نماید.

عضو حقوقدان شورای نگهبان مطرح کرد: پس از استماع نکات وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاونین وی، جلسه با حضور فقها و حقوقدانان شورای نگهبان ادامه داشت و بعد از بحث و آنالیز های فقهی و حقوقی، این لایحه را مغایر شرع مقدس و قانون اساسی تشخیص نداد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اضافه کرد: دستور بعدی نیز رسیدگی به اساسنامه شرکت حمل و نقل ریلی مسافری حومه ای (سهامی خاص) بود که آنالیز آن هم به اتمام رسید.

منبع: اقتصادنیوز

به "مهر تایید شورای نگهبان روی لایحه بورسی دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهر تایید شورای نگهبان روی لایحه بورسی دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید