نحوه فروش سهام عدالت در روش غیرمستقیم ، سهامداران کی می توانند اقدام به فروش نمایند؟

به گزارش وبلاگ رحیمی، طبق اعلام مدیریت پذیرش اوراق بهادار شرکت سرمایه گذاری استان قم با سرمایه 52316 میلیارد ریال با نماد وسقم به عنوان دومین شرکت سرمایه گذاری استانی در فهرست نرخ های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد. پیش از این نیز شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی وارد بورس شده بود.

نحوه فروش سهام عدالت در روش غیرمستقیم ، سهامداران کی می توانند اقدام به فروش نمایند؟

از حدود 50 میلیون نفر دارای سهام عدالت حدود 28 میلیون نفر از آنها روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند، و در طول حدود سه ماه گذشته تعدادی از سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب نموده اند که طبق آمارها حدود 18 میلیون نفر هستند اقدام به فروش سهامشان به وسیله بانک و کارگزاری نموده اند.

در زمان انتخاب روش آزادسازی بارها مسئولان تاکید کردند که اگر سهامداران دانش بورسی و احتیاج به فروش فوری سهامشان را دارند روش مستقیم را انتخاب نمایند.

علی رغم اظهارات مسئولان انتخاب روش غیرمستقیم برای همه این 28 میلیون نفر به این معنی نیست که احتیاج به فروش سهامشان ندارند، بعضی از سهامداران به جهت این که نحوه معامله در بورس را نمی دانند یا در آن موقع احتیاجی به فروش سهامشان نداشته اند روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند یا شاید تصور نمی کردند که فرایند فروش سهام عدالت در این روش سه ماه طول بکشد.

اگر چه این اقدامات اولین قدم ها برای سهامدارانی است که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند و هنوز هم امکان فروش آن فراهم نیست.

نحوه بازگشایی شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس

محمدرضا معتمد، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در تبادل نظر با وبلاگ رحیمی برای سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند، توضیحاتی داد.

وی گفت: شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس ثبت شده هستند و قرار است که نماد آنها بازگشایی گردد، هر کدام از این شرکت ها که آماده گردد ما کارهای پذیرش و ثبت اطلاعات سهامداران انجام می دهیم و متعاقبا اعلام می کنیم که قابل معامله می گردد.

معتمد در مورد نحوه ثبت این شرکت ها مطرح نمود: برای ثبت این شرکت ها یک صورت مالی حساب رسی شده می خواهیم که باید توسط هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری استانی تهیه و به حسابرس ها ارائه گردد و اطلاعات 12 شرکت به صورت حسابرسی شده روی سایت کدال قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: موضوع بعدی ثبت افزایش سرمایه این شرکت ها است که باید در 30 حوزه سرمایه گذاری استانی اطلاعات از ادارات ثبت مراکز استان بگیرند، آگهی ثبت منتشر گردد و سپس در سامانه شرکت های سپرده گذاری و بورس تهران قرار بگیرند و با تعداد سهامداران تطبیق داده گردد. در مرحله آخر براساس تعداد سهامداران، یک پرتفوی به روز بدهند و سهم باز گردد.

سهامتان را نفروشید و از سود آن بهره ببرید

وی به این گروه از سهامداران توصیه کرد: سهامداران از منافع آینده سهام عدالت استفاده نمایند، تا این که آن را بفروشند. چون این شرکت ها بازدهی خیلی خوبی دارند و می توانند افزایش سرمایه داشته باشند تا بخشی از سرمایه های جاری زندگیشان را پوشش دهند. سهامداران به سهام عدالت به عنوان یک دارایی سرمایه ای نگاه نمایند.

آیا شرکت های سرمایه گذاری استانی متضرر می شوند؟

بعضی از سهامداران درباره سوددهی این شرکت ها نگران هستند، که معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در این خصوص اظهار کرد: شرکت های سرمایه گذاری استانی همانند دیگر شرکت ها هیات مدیره، حسابرس، بازرس و… دارد و فرصت های سرمایه گذاری برایشان به وجود می آید که بازدهی کسب می نمایند و ممکن است در یک پروژه ای هم ضرر نمایند، این ذات بازار است.

وی ادامه داد: اینطور نیست که بگوییم این شرکت ها هرگز نباید ضرر نمایند یا از یک حد سودی فراتر نروند، بلکه به تصمیمات هیات مدیره و مقتضیات پروژه هایی که شرکت می نمایند بستگی دارد، هرچند که این شرکت ها وظیفه دارند در پروژه های سودآور شرکت نمایند. سازمان بورس هم برآنها نظارت می نماید.

نحوه فروش سهام عدالت چگونه است؟

به گفته معتمد، سهامداران سهام عدالت که از این پس به عنوان سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی شناخته می شوند می توانند همانند دیگر سهامداران بورسی معامله نمایند که مسائل فنی آن توسط بورس تهران و شرکت سپرده گذاری مرکزی معین می گردد.

وی همچنین در مورد سقف فروش سهام عدالت برای کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب نموده اند گفت: این افراد می توانند تا سقف 60 درصد از ارزش سهام خود را بفروشند.

جاماندگان سهام عدالت چه می شوند؟

به تازگی سیدشمس الدین حسینی، عضو کمیسیون مالی مجلس خاطرنشان کرد که حدود یک میلیون و 800 هزار نفر از کسانی که دارای برگه سهام عدالت هستند، اطلاعاتشان در سازمان خصوصی سازی به ثبت نرسیده است.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس در این خصوص گفت: این موضوع در حوزه وظایف سازمان خصوصی سازی است و این سازمان باید مشخص تکلیف کند.

آخرین اخبار درباره سهام عدالت را در صفحه اختصاصی سهام عدالت وبلاگ رحیمی دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "نحوه فروش سهام عدالت در روش غیرمستقیم ، سهامداران کی می توانند اقدام به فروش نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه فروش سهام عدالت در روش غیرمستقیم ، سهامداران کی می توانند اقدام به فروش نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید