هند جای پاکستان را در استراتژی جدید آمریکا در جنوب آسیا می گیرد

به گزارش وبلاگ رحیمی، یک روزنامه چینی در گزارشی نوشت که آمریکا در حوزه جنوب آسیا در حال تغییر توجه خود از پاکستان به هند است.

هند جای پاکستان را در استراتژی جدید آمریکا در جنوب آسیا می گیرد

به گزارش وبلاگ رحیمی، به نوشته روزنامه اکونومیک تایمز، یک روزنامه چینی در گزارشی گفت: یکی از شواهد این مساله برگزاری دیالوگ 2+2 و امضای توافق COMCASA میان دو کشور است.

اگرچه هنوز چین به طور رسمی به این دیالوگ واکنش نشان نداده است. اما مقاله اخیر این روزنامه چینی نشان دهنده مواضع دولت پکن است.

دیگر پاکستان نمی تواند از یک موقعیت ویژه به عنوان یکی از عوامل مبارزه با تروریسم بهره ببرد. در مقابل هند نیز نگرانی های مشابهی علیه افزایش قدرت چین دارد و همین مساله یکی از عوامل نزدیک کننده این دو کشور است.

واشنگتن از یک سو اعلام نموده است که 300 میلیون دلار یاری نظامی به پاکستان را به تعلیق درمی آورد و زلمای خلیل زاد را که منتقد پاکستان است، به عنوان نماینده ویژه آمریکا در افغانستان معرفی می نماید و از سوی دیگر واشنگتن با دهلی نو یک توافق نظامی امضا می نماید که اجازه هماهنگی نزدیک در حوزه نظامی میان دو کشور را می دهد.

بعد از 11 سپتامبر آمریکا میلیاردها دلار در حمایت از پاکستان در مقابله با تروریسم علیه القاعده داد و حتی به تجهیز ارتش پاکستان به منظور مقابله با شبه نظامیان پرداخت و همکاری اطلاعاتی را افزایش داد.

این روزنامه چینی در ادامه اضافه نمود: در حال حاضر همکاری های استراتژیک میان دو کشور بسیار کاهش یافته و تنها روابط دو جانبه میان دو کشور به یک مسئله یعنی افغانستان تقلیل یافته است. در حال حاضر مسئله افغانستان تاکتیکی تر از استراتژیکی است، اما برای پیروزی در جنگ افغانستان واشنگتن احتیاج به اسلام آباد دارد تا بتواند راه چاره و صلح ایجاد کند. اما لغو یاری 300 میلیون دلاری نشان دهنده تغییر سیاست آمریکا از پاکستان به هند است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هند جای پاکستان را در استراتژی جدید آمریکا در جنوب آسیا می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند جای پاکستان را در استراتژی جدید آمریکا در جنوب آسیا می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید