پژوهش هنر است نه شغل!

به گزارش وبلاگ رحیمی، چه چیزی هست؟ از کجا می گویید؟ چگونه؟ با چه روش یا روش هایی؟ چهار سوال کلیدی برای هر پژوهشگر و پژوهش است که در انگلیسی این پرسش های بدین گونه است What...?، Why...?، How...?، By which tools ...?.

پژوهش هنر است نه شغل!

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و جامعه شناس فرهنگ و دین در قم درباره نحوه پژوهش به خبرنگار وبلاگ رحیمی گفت: هست های ذهنی هر پژوهشگری که پیش فرض های اوست در جغرافیای یک علم، نامش هستی شناسی یا کازمولوژی یا انتولوژی محقق در سپهر آن علم است؛ آن هست ها در آن سپهر، خواه مثبت خواه منفی، وجودشان مفروض است؛ به عنوان مثال آمار طلاق در ایران نسبت به ازدواج، فلان نسبت است، وجود طلاق با چنان نسبتی مفروض است.

باقر طالبی دارابی اظهار کرد: دومین پرسش در تحقیق که هر پژوهشگری باید جوابی برای آن داشته باشد، پرسش معرفت شناختی از کجا آورده ای است؛ یعنی اینکه حال که فرض گرفتی طلاق هست ، این هستی طلاق را با چه منطق معرفتی تصدیق می کنی؟ به اختصار این معرفت را از کجا آورده ای که بدانیم موجه است یا خیر؟

وی اضافه کرد: ساحت سوم هر پژوهشی پرسش چگونه است؛ چگونه این پژوهش را اثبات می کنید؟ پرسش چگونه یک پرسش روش شناختی یا متدولوژیک است.

طالبی دارابی گفت: پرسش آخر که پژوهشگر باید برای تحقیق خود پاسخی برای آن داشته باشد، پرسش با چه ابزاری است. در این مرحله بحث روش ها یا متدها مطرح است که به روش های پژوهش یا جمع آوری اطلاعات مانند تحلیل محتوا یا پرسشنامه یا مصاحبه گفته می گردد.

وی اعلام کرد: انسجام و پیوستگی این چهار محور هستی شناسی، معرفت شناسی، روش شناسی و روش تحقیق می تواند یک تحقیق علمی و پژوهشی مطلوب و کامل را رقم بزند به طوریکه طرح تحقیق هر محققی باید در واقع این چهار چیز را شرح دهد.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه با آگاهی و توجه محقق به این چهار پرسش که بسیار به هم پیوسته و هم افزا هستند، یک نتیجه خوب به دست می آید، توضیح داد: پژوهش یک شغل نیست بلکه یک هنر است، هنر پژوهش کردن مانند هنر عشق ورزیدن اکتسابی و عاطفی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پژوهش هنر است نه شغل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پژوهش هنر است نه شغل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید