چگونه یک سکته مغزی را تشخیص دهیم؟

به گزارش وبلاگ رحیمی، یک متخصص طب اورژانس با تاکید بر لزوم تشخیص زودرس سکته مغزی و رساندن بیمار به بیمارستان، گفت: بی حسی و ضعف ناگهانی صورت، بازو، پا به خصوص در یک طرف بدن، گیجی ناگهانی، ضعف در صحبت کردن یا فهم سخت جملات و افت بینایی در یک یا هر دو چشم به طور ناگهانی برخی از علائم سکته مغزی هستند.

چگونه یک سکته مغزی را تشخیص دهیم؟

دکتر آرش فروزان در گفت وگو با وبلاگ رحیمی، اظهار کرد: حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و در هر زمان و هر مکانی ممکن است رخ دهد و موجب آسیب به افراد گردد اما نکته مهم این است که فرایند درمان فرد حادثه دیده از همان لحظه اول وقوع حادثه آغاز می گردد و زمان ارزش طلایی دارد.

وی اضافه کرد: به طور معمول در اکثر مواقع در زمان اولیه کادر درمان بر بالین بیمار حضور ندارند و تا رسیدن نیروهای امدادی مدتی زمان ضروری است. برای مثال در ایست قلبی تنفسی در هر دقیقه در صورت عدم مداخله درمانی صحیح حدود 10 درصد شانس بازگشت بیمار به زندگی کاهش می یابد. یعنی بعد از 10 دقیقه عملاً شانس بهبود بیمار بسیار کاهش می یابد و در این مدت طلایی، افرادی که بر بالین بیمار هستند نقش بسیار موثر و سرنوشت سازی بر عهده دارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به اقدامات مورد احتیاج هنگام وقوع حادثه، گفت: برای اینکه بدانیم در زمان وقوع حادثه چه کارهایی را باید انجام دهیم و از انجام چه کارهایی خودداری کنیم احتیاج به مدرک دانشگاهی پزشکی یا پرستاری نیست بلکه با آشنایی با اصول یاری های اولیه نقش بسیار مهمی در آغاز فرایند درمان مصدومین ایفا می گردد.

فروزان با اشاره به موارد مورد احتیاج جهت یاری به یک فرد دچار سکته مغزی، اظهار کرد: مهترین اصل جهت یاری به بیماری که دچار سکته مغزی شده است، تشخیص زودرس آن است زیرا زمان نقش بسیار حیاتی در درمان این بیماران دارد.

وی گفت: سکته ها زمانی رخ می دهند که خون رسانی به بخشی از مغز متوقف می گردد. این حالت زمانی اتفاق می افتد که شخص دچار خونریزی مغزی و یا مسدود شدن خون در رگ های مغز شده است.

این متخصص طب اورژانس با اشاره به اهمیت تشخیص زودرس سکته مغزی، گفت: معمولا سکته مغزی به صورت ناگهانی است. درمان های جدید می تواند موجب کاهش خسارات و افزایش بهبودی ناشی از سکته مغزی باشد اما به شرطی که تشخیص در ساعات اولیه انجام گردد. در واقع مهمترین یاریی که اطرافیان می توانند به بیمار نمایند تشخیص سریع آن است.

فروزان با اشاره به علائم سکته مغزی، اعلام کرد: بی حسی و ضعف ناگهانی صورت، بازو و پا به خصوص در یک طرف بدن، گیجی ناگهانی، ضعف در صحبت کردن یا فهم سخت جملات و افت بینایی در یک یا هر دو چشم به طور ناگهانی برخی از علائم سکته مغزی هستند.

وی اضافه کرد: همچنین راه رفتن سخت، سرگیجه، عدم تعادل و یا عدم هماهنگی در اعضای بدن و درد شدید و ناگهانی سر بدون دلیل تعیین از دیگر علائم سکته مغزی هستند.

این متخصص طب اورژانس مطرح کرد: در زمان بروز این علائم باید بلافاصله با اورژانس پیش بیمارستانی 115 تماس گرفته گردد و نکته مهم این است که زمان بروز علائم حتما یادداشت گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چگونه یک سکته مغزی را تشخیص دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه یک سکته مغزی را تشخیص دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید