برخورد قضایی با مراکز عرضه کاتالیست های تقلبی و اجاره ای

به گزارش وبلاگ رحیمی، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ضمن اشاره به برخورد قضایی با مراکزی که کاتالیست های اجاره ای و تقلبی دارند، گفت: در حال حاضر با حکم قضایی تعمیرگاه هایی که کاتالیست های اجاره ای یا تقلبی روی خودروها نصب می کردند، تعطیل شده اند.

برخورد قضایی با مراکز عرضه کاتالیست های تقلبی و اجاره ای

به گزارش وبلاگ رحیمی، همزمان با اجرای فاز دوم طرح کاهش آلودگی هوای شهر تهران زمزمه هایی از تقلب و تخلف برخی رانندگان برای دریافت معاینه فنی به گوش می خورد؛ از تخلف هایی همچون استفاده از کاتالیست های تقلبی گرفته تا اجاره کاتالیست برای دریافت معاینه فنی. با توجه به اینکه رانندگان برای نصب کاتالیست جدید باید حدود یک میلیون تومان هزینه نمایند، به همین دلیل برخی از آن ها ترجیح می دهند که کاتالیست جدیدی خریداری ننمایند.

وحید حسینی -مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران و دبیر کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کشور- در گفت و گو با وبلاگ رحیمی درباره چگونگی نظارت بر مراکز معاینه فنی و چگونگی برخورد با این تخلفات اظهارکرد: کاتالیست نیز مانند تمام قطعات یدکی خودرو نمونه های تقلبی و غیراستاندارد دارد. برای مثال خرید برخی قطعات تقلبی مانند بوستر ترمز خطر ایمنی در پی دارد و نصب کاتالیست تقلبی نیز مانع از اجرای برنامه های کاهش آلودگی هوا می گردد.

کاتالیست تقلبی معاینه فنی را پاس نمی نماید

وی با اشاره به اینکه کاتالیست های تقلبی در مراکز معاینه فنی تشخیص داده می گردد، توضیح داد: کاتالیست های تقلبی نمی توانند حدود مجاز را در مراکز معاینه فنی پاس نمایند همچنین برای تشخیص دادن کاتالیست های اجاره ای در مراکز تمهیداتی اندیشیده شده است.

حسینی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست با مراکز فروش کاتالیست های تقلبی برخورد قضایی می نماید، گفت: تاکنون نیز با حکم قضایی تعمیرگاه هایی که کاتالیست های اجاره ای یا تقلبی روی خودروها نصب می کردند، تعطیل شده اند.

معرفی کارخانه فراوری کاتالیست های غیراستاندارد به مراجع قضایی

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ادامه داد: در حال حاضر یک کارخانه اگزوزسازی در نزدیکی شهر تهران آغاز به ساخت کاتالیست های غیر استاندارد نموده است. ما این کارخانه را به مراجع قضایی معرفی نموده ایم و به دنبال حکم قضایی برای تعطیل کردن آن هستیم. نمونه کاتالیست های غیر استاندارد این کارخانه را نیز از بازار جمع آوری نموده ایم.

وی با اشاره به اینکه طرح کاهش مصوبه شورای عالی ترافیک و کارگروه ملی آلودگی هوا و مصوبه هیات وزیران است، اظهار کرد: بهترین روش برای اینکه بفهمیم آیا این طرح به طور کامل و دقیق در سطح شهر تهران اجرا می گردد، این است که از پلیس بپرسیم که روزانه چند برگ جریمه معاینه فنی صادر می نماید. قاعدتا در شهری به بزرگی شهر تهران و با توجه به تردد تعداد زیادی خودرو در سطح شهر 200 یا 300 برگه جریمه معاینه فنی عدد قابل قبولی نیست.

دبیر کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کشور با بیان اینکه اگر 20 درصد خودروهای تهران معاینه فنی نداشته باشند باید روزانه ده ها هزار جریمه از سوی پلیس صادر گردد، گفت: اگر اجباری شدن داشتن برگه معاینه فنی اعمال قانون گردد دیگر شاهد تردد خودروهای دودزا در سطح شهر نخواهیم بود. چه کسی حاضر است به دلیل نداشتن معاینه فنی روزانه 50 هزار تومن جریمه گردد؟

حسینی در سرانجام با اشاره به اینکه نشانه اجرای طرح کاهش تعداد برگ جریمه هایی است که روزانه صادر می گردد، توضیح داد: نشانه موفقیت طرح کاهش کاهش تدریجی تعداد جریمه ها است و آرزوی می کنیم اعمال قانون به گونه ای صورت بگیرد که این جریمه ها به صفر برسد و دیگر شاهد تردد خودروی دودزا در سطح شهر نباشیم.

به گزارش وبلاگ رحیمی، بر اساس فاز دوم طرح کاهش آلودگی هوای تهران قرار بود از ابتدای آبان ماه سال جاری همه خودروهای دیزلی و بنزینی که در تهران تردد می نمایند برگه معاینه فنی داشته باشند در غیر این صورت خودروهای فاقد برگه معاینه فنی روزانه 50 هزار تومان جریمه شوند البته این طرح به دلیل برخی ملاحظات پلیس مانند صف های طولانی در مراکز معاینه فنی تا ابتدای آذر ماه به تعویق افتاد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برخورد قضایی با مراکز عرضه کاتالیست های تقلبی و اجاره ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد قضایی با مراکز عرضه کاتالیست های تقلبی و اجاره ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید