قیمت های تخیلی در بازار خودرو، ناظران کجایند!؟

به گزارش وبلاگ رحیمی، در حالی که دلالان و واسطه های بازار خودرو، قیمت های نجومی و تخیلی برای خودروهای داخلی عنوان می نمایند خبری از سازمان های نظارتی و برخورد با گران فروشان نیست.

قیمت های تخیلی در بازار خودرو، ناظران کجایند!؟

به گزارش وبلاگ رحیمی، از چند ماه پیش با شروع نوسانات صعودی نرخ دلار، دلالان و سفته بازان به بازار برخی کالاها همچون سکه و خودرو هجوم آورده اند. نتیجه این وضعیت رشد غیرواقعی و باورنکردنی قیمت خودرو در بازار آزاد بوده است؛ به گونه ای که در روزهای اخیر قیمتهایی برای خودروهای پرتیراژ داخلی اعلام می گردد که در نگاه اول می توان آنرا شوخی دلالان و واسطه ها با خریداران تلقی کرد.

اما مصرف نمایندگان قربانی اصلی این نابسامانی در بازار خودرو هستند. در طرح های فروش اینترنتی خودروسازان به دلیل هجوم تقاضا با اهداف سفته بازانه، مصرف نمایندگان واقعی کمتر موفق به خرید خودرو به قیمت های رسمی می شوند و ناچار به مراجعه به بازار آزاد هستند. در بازار آزاد نیز دلالان و واسطه ها شوری را از حد گذارنده و قیمت هایی برای خودرو اعلام می نمایند که به دلیل پرت بودن، حتی اشاره به آنها نیز در این گزارش جایز نیست.

در این شرایط این پرسش مطرح است که مسوولان و سازمانهای نظارتی مربوطه کجا هستند؟ آیا بازار آزاد همان طور که نامیده می گردد واقعا آزاد است و هیچ نظارت و کنترلی بر آن صورت نمی گیرد؟

آیا از نظر سازمانهای نظارتی، اینکه خودروهای عرضه گردیده از سوی خودروسازان توسط دلالان و واسطه ها و حتی مردم عادی با اهداف سفته بازانه خریداری گردیده و سر از بازار آزاد با قیمتهایی تا دو برابر قیمتهای رسمی در می آورند، تخلف نیست و اصولا چه سازمانی باید با چنین تخلفاتی برخورد کند؟!

این وضعیت در حالی است که به گفته فعالان بازار خودرو، مصرف نمایندگان واقعی به هیچ وجه اقدام به خرید خودرو با قیمتهای فعلی از بازار آزاد نمی نمایند. نکته قابل توجه در این بازار این است که برخی از شهروندان ناآگاه نیز با انگیزه سفته بازی و سرمایه گذاری اقدام به خرید خودرو با قیمتهای نجومی از بازار آزاد نموده و به این آشفتگی و سودجویی دلالان و واسطه ها میدان می دهند.

در این زمینه یک نمایشگاه دار اتومبیل به وبلاگ رحیمی می گوید: در این بازار مصرف نماینده واقعی اقدام به خرید نمی نماید، زیرا قیمت ها واقعی نیست.

علیرضا پورحسنی با بیان اینکه البته برخی از شهروندان با انگیزه سرمایه گذاری اقدام به خرید خودرو از بازار می نمایند، خاطرنشان می نماید: این خریداران احساسی عمل می نمایند و اصطلاحا این کاره هم نیستند و همچون کسانی که اقدام به خرید سکه و ارز در بالاترین قیمتها می کردند، عمل می نمایند؛ به گونه ای که هر قیمتی که دلالان برای خودرو اعلام نمایند، این افراد برای حفظ ارزش پول خود و به نیت گران تر شدن و سود بردن، اقدام به خرید می نمایند.

این فعال بازار خودرو ادامه می دهد: 10 تا 15 روزی است که بخشی از پولهای سرگردان به بازار خودرو هجوم آورده اند و صاحبان آنهابا انگیزه سرمایه گذاری اقدام به خرید می نمایند.

وی خاطرنشان می نماید: پولهای سرگردان همچون سونامی در گردش است و به نوبت بازارهایی همچون ارز و سکه و خودرو را ویران می نماید. این در حالی است که قشر متوسط و کارمند در چند ماه اخیر افزایش درآمدی نداشته اند که قدرت خریدشان تقویت گردد و بتوانند خودروی دست دوم خود را با خودروی صفرکیلومتر جدید با قیمتهای بازار آزاد جایگزین نمایند.

در این شرایط به نظر می رسد که نبض بازار آزاد خودرو به دست دلالان و واسطه ها افتاده است و ورود پولهای سرگردان و انگیزه های سفته بازانه نیز بر وخامت اوضاع افزوده است. در این میان معین نیست سازمان های نظارتی مربوطه چه اقداماتی برای مهار قیمتها در بازار خودرو انجام داده یا انجام خواهند داد. فعلا نبض این بازار در دست دلالان و سفته بازان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قیمت های تخیلی در بازار خودرو، ناظران کجایند!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت های تخیلی در بازار خودرو، ناظران کجایند!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید