آخرین خبر از بودجه 98

به گزارش وبلاگ رحیمی، آخرین خبرها از تدوین لایحه بودجه 1398 از مصوب شدن بخشنامه بودجه در شورای اقتصاد حکایت دارد، اما هنوز سقف های اعتباری و هزینه ای نهایی نشده است تا بخشنامه جهت برآورد بودجه به دستگاه ها ابلاغ گردد.

آخرین خبر از بودجه 98

به گزارش وبلاگ رحیمی، دولت تا حدود دو ماه دیگر باید لایحه بودجه 1398 را در موعد قانونی یعنی 15 آذر ماه به مجلس ارائه کند. معمولا هر سال بحث و آنالیز در مورد لایحه بودجه سال بعد از اوایل تابستان در سازمان برنامه و بودجه شروع گردیده و در اوایل مهرماه بخشنامه بودجه که حاوی چارچوب ها و سقف های معین گردیده برای معین هزینه های دستگاه ها و سازمان ها است، ابلاغ می شود.

این در حالی است که آخرین اخبار دریافتی وبلاگ رحیمی در مورد روند تدوین بودجه سال آینده حاکی از آن است که با برگزاری جلسات ستاد بودجه، کارگروه های مختلف در حال آنالیز هستند و متن بخشنامه بودجه در شورای اقتصاد تصویب گردیده است ولی باید سقف اعتبارات و هزینه ها تعیین شود که تا کنون در این مورد توافق نهایی انجام نگردیده است.

اما موضوع مورد توجه در بودجه سال آینده به پیش بینی بودجه بر اساس بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد بر می شود؛ به طوری که قرار بر این است که تمامی دستگاه ها بتوانند برای سال بعد بودجه خود را مبتنی بر عملکرد و به عبارتی برآورد درآمد و هزینه ها انجام دهند. این در حالی است که طبق قانون برنامه ششم توسعه باید تا خاتمه این برنامه تمامی دستگاه ها بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد داشته باشند. از 945 دستگاه که شامل بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد می شوند، تاکنون 288 دستگاه یعنی حدود 30 درصد آن ها این کار را انجام داده اند و طبق پیش بینی ها قرار است در سال آینده تمامی دستگاه ها وارد شوند.

بودجه سال آینده با توجه به تحریم های احتمالی نفتی در شرایط خاصی تدوین می شود. همانطور که اخیرا نوبخت –رئیس سازمان برنامه و بودجه- آن را مورد اشاره قرار داد و گفت که بودجه سال بعد بر اساس شرایط سخت آماده می شود.

به گفته وی، بودجه سال 1398 با توجه به شرایط پیش رو و تحریم های احتمالی برای شرایط سخت از لحاظ درآمدهای نفتی و سایر درآمدها تدوین می شود تا بتواند پاسخگوی هزینه ها به ویژه هزینه های اجتناب ناپذیر بوده و آن را مدیریت کند؛ در عین حال که شرایط مناسب و خوشبینانه را هم مد نظر دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آخرین خبر از بودجه 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبر از بودجه 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید